Cei mai tineri dintre „tricolori” au câștigat și a doua partidă amicală contra Republicii Moldova, la același scor: 3-0. Deși L. Popa a fost cel care a deschis tabela, principala „gură de tun” a României U15 s-a dovedit Alex Melniciuc. Atacantul arădean a reușit „dubla” în minutele 46 și 48, la Vadul lui Vodă, după ce marți mai înscrisese odată în poarta vecinilor de peste Prut. Fotbalistul crescut de Norbi Jozsa la Viitorul și lansat de Dinu Maghici în Liga Elitelor U15 în stagiunea precedentă a trecut în această vară la Academia Prosport București, acolo unde activează și colegul său de generație, Adi Perenyi.
Revenind la disputa de ieri în tricoul naționalei, Melniciuc a înscris două goluri de atacant pur sânge, transformând cu execuții simple două pase excelente ale colegilor săi. „Nouarul” selecționerilor Răzvan Rotaru, Valentin Sinescu și Iulian Cojocaru a evoluat până în minutul 52, atunci când a intrat pe teren și celălalt fotbalist arădean convocat, mijlocașul Norbi Nagy (UTA). 5 minute mai târziu, pe gazon și-a făcut apariția și Raul Popa, fotbalist timișorean transferat de Atletico în urmă cu două luni de zile.
Echipa României din meciul doi cu Repu­blica Moldova: 1. Vl. Răfăială ( 1. K. Vilmos 57) – 2. Geană (13. Al. Fărăgău 52), 4. L. Popa (14. R. Popa 57), 3. A. Ștefănescu (21. I. Sgîrcitu 57), 6. S. Borza (16. V. Gondor 57) – 5. Brăsfăleanu (cpt) (20. R. Orlandea 57), 18. F. Cibi (17. A. Herciu 52) – 11. D. Nemțanu (19. Mazilu 36), 7. V. Stancovici (8. Mihăilă 36), 10. Ad. Caragea (15. N. Nagy 52) – 9. Al. Melniciuc (22. Dragomir 52).
Reprezentativa Under 15 a României s-a format în urma unui an de selecții, în cadrul Turneului Speranțelor 2018-2019, a trialurilor interne și a celor externe.