copaciCompetițiile juniorilor A și B, organizate într-un format nou – Liga Elitelor, a debutat în acest weekend. La start s-au prezentat și generațiile UTA Under 19 și Under 17, care au obținut rezultate pozitive pe terenuri străine.
Copaci a dat lovitura în orașul lui Brâncuși
Însoțiți de Francisc Tisza, juniorii mari ai „alb-roșiilor” s-au deplasat în Oltenia pentru a da piept cu Pandurii Târgu Jiu. Confrun­ta­rea, disputată duminică, începând cu ora 12 pe o temperatură cani-culară, a fost în general echilibrată și părea că se îndreaptă spre un scor alb. A venit, însă, minutul 90, când Toma a fost faultat în careu, iar Copaci nu a greșit ținta de la punctul cu var.  Revesz – Iova, Iuga, Lazăr, Dinculescu – Pop, Ivan, Brănișteanu – Stahl, Zopota, Copaci, plus Toma, Rogojan și Mager au fost utiștii care s-au întors învingători de la Târgu Jiu.
Egalați la ultima fază de Ardealul
Pe arena din Someșeni, o localitate lângă Cluj, UTA Under 17 a avut doar 30 de minute să se dezmorțească de pe drum și, în același, timp să facă încălzirea pentru disputa cu Ardealul. Gaz­dele au deținut controlul jocului, au avut mai multe ocazii, dar portarul Mureșan i-a ținut pe „alb-roșii” în joc. Mai mult, la mijlocul reprizei secunde, Țurcanu a găsit colțul lung cu un șut de la 15 metri și se părea că echipa sa va scăpa în câștigătoare. Însă, la ultima fază, gazdele au egalat pe o respingere eronată a defensivei utiste iar arbitrul a flu­ierat finalul: 1-1.
„Fiindcă am făcut depla­sa­rea în ziua jocului și am jucat cele 80 de minute pe o căldură infernală, eu zic că e un rezultat pozitiv. Trebuie ținut cont și de valoarea adversarului, care ne-a pus destule proble­me, însă portarul Mureșan, pe care vreau să-l remarc alături de Țurcanu, ne-a salvat din multe situații grele. Una peste alta, debutul este pozitiv”,    ne-a mărturisit Costel Bogoșel, care a utilizat următoarea echipă: Mureșan – Savin, L. Toda, Ciucifara, Tamaș – Budică, Varga, Sabău, Adam – Faur, Țurcanu. Au mai jucat: Gabor, L. Bodri, T. Bodri, Ștrengar.