După o primă repriză modestă, UTA a schimbat pasul la Sînmartin, în fața Luceafărului și s-a impus la limită pentru trei puncte foarte mari în lupta pentru primele poziții în clasamentul ligii secunde. La final, Roland Nagy chiar pe acest lucru a bătut monedă și anume pe importanța rezultatului. „Mă bucur pentru cele trei puncte, câștigate pe terenul unui adversar care încă nu și-a găsit cadența. Știam că formează un grup bun și că au realizat ceva de invidiat aici, îți face plăcere să vezi o asemenea infrastructură și începem să înțelegem că se poate și la noi. Felicit echipa pentru victorie, în special pentru atitudinea din repriza a doua. În prima parte am arătat puțin ca și în meciul cu Pîncota, când ne-am conectat mai greu. După pauză am intrat mai deciși. N-am făcut 2-0 când am avut posibilitatea. Sunt mulțumit de rezultat, legăm a doua victorie, mai avem un hop în această săptămâna asta englezească, meciul cu Afumați. Am câștigat trei puncte mari, care ne propulsează mai sus în clasament”, a menționat antrenorul principal al „alb-roșiilor” imediat după meci pentru uta-arad.ro.
Încă odată, Adrian Petre și-a făcut datoria cu un gol și a ajuns la cota 8 în tot atâtea etape. „E pe un drum bun, mă bucur pentru cum se pregătește, are atitudine, continuitate, e meritul muncii și al dorinței de a se agăța de fiecare joc. Merită felicitat el, și Curtuiuș și toată echipă, azi a fost mult de alergat. Suntem după două victorii, sperăm că vom avea încă trei sâmbătă și vom fi agățați acolo sus”, a adăugat Nagy.