După eşecul neverosimil de la Târgovişte, Univ Goldiş ICIM Arad trebuia să câştige, ieri, cu Braşovul. În teorie totul suna simplu, dar practica… Iar echipa din oraşul de sub Tâmpa a pus probleme Aradului. Începând din primul sfert, în care a şi condus la un moment dat cu 23-19.
Apoi, tresărirea de orgoliu a fetelor lui Araujo au pus oarecum pe făgaş normal lucrurile, chiar dacă în minutul 14 era doar 30-30. McCarthy, Hadzovic, Gill şi Stoenescu, plus munca la recuperare a lui Dyer şi Reid au făcut ca în doar 6 minute diferenţa s se mărească la 46-36.
În sfertul 3, ca la Târgovişte, Aradul s-a desprins la 51-38, după care a pierdut vizibil teren. Bartee, Pesovic, Irimia şi Sharp au readus Braşovul în joc şi înaintea ultimului sfert gazdele mai aveau un plus de doar 6 puncte: 61-55. Doar că acum, călite după erorile din Cetatea Chindiei, fetele lui Araujo nu au mai greșit şi, cu Karakasevic revenită în joc, plus aceleaşi Hadzovic, Stoenescu şi Gill şi o apărare ceva mai concludentă au înghețat tabela pentru o victorie necesară Aradului.
Formații și marcatoare:
ICIM Arad: Stoenescu 17 (3×3), Hadzovic 16 (2×3), Gill 14, McCarthy 13 (1×3), Reid 10, Dyer 4, Karakasevic 3, Laza 3
Braşov: Irimia 19, Pesovic 17 (2×3), Sharpe 16 (2X3), Bartee 14 (2×3), Ardelean 4. Au mai jucat: Ferariu, Mitic.