10382307_909956362353545_1377678630120598396_oÎn acest meci ambele echipe au nevoie de victorie pentru a mai spera la locul 2 în această grupă. Prima mare ocazie a meciului le aparţine nigerienilor în minutul 7, Odemwingie execută o lovitură liberă de la 25 de metri, şutează la colţul scurt dar mingea trece puţin pe lângă. Peste doar 4 minute, Obi Mikel primeşte o pasă în zonă centrală, iar şutul acestuia la colţul scurt trece puţin pe lângă. În minutul 20, Dzeko este angajat pe culoar de Misimovic, atacantul finalizează sec, dar asistentul ridică eronat fanionul. Acelaşi Dzeko are o mare ocazie de gol în minutul 24, acesta pătrunde în careu și șutează, dar portarul nigerienilor respinge în corner. În minutul 30, după o fază suspectă de fault în atac nigerienii reuşesesc să deschidă scorul. Emenike pătrunde în careu, pasează în faţa porţii pentru Odemwingie, iar acesta înscrie printre picioarele lui Begovic. Rezultat la pauză, Nigeria – Bosnia 1-0. Repriza secundă începe la fel ca prima cu nigerienii având iniţiativa. În minutul 62 Emenike iroseşte o mare ocazie, acesta şutează din careul mic, dar Begovic are o intervenţie foarte bună şi respinge în corner. Peste doar 3 minute nigerienii trec pe lângă 2-0, incursiune foarte periculoasă a Nigeriei, Emenike pătrunde din nou în flancul drept, trece lejer de Spahic, dar centrarea sa este respinsă în corner de Begovic. Atacurile nigerienilor continuă şi irosesc ocazie după ocazie, în minutul 81, Onazi trimite un şut puternic de la 35 de metri, dar Begovic se întinde şi respinge. Bosniecii puteau restabili egalitatea în prelungirile partidei,  Dzeko a primit în careu, a preluat inteligent și s-a întors, dar șutul său a fost deviat în bară de Enyeama! Bosnia este eliminată cu foarte mult ghinion. Rezultat final Nigeria – Bosnia 1-0, nigerienii se califică mai departe, iar pentru bosnieci aventura la mondialul brazilian s-a încheiat.

ECHIPELE DE START

Nigeria: 1. Vincent Enyeama – 5. Efe Ambrose, 2. Joseph Yobo (căpitan), 13. Juwon Oshaniwa, 22. Kenneth Omeruo – 17. Ogenyi Onazi, 10. John Obi Mikel – 7. Ahmed Musa, 8. Peter Odemwingie, 18. Michael Babatunde – 9. Emmanuel Emenike.

Selecţioner:Stephen Keshi.

Bosnia: 1. Asmir Begovic – 13. Mensur Mujdza, 15. Toni Sunjic, 4. Emir Spahic (căpitan), 18. Haris Medunjanin – 8. Miralem Pjanic, 7. Muhamed Besic – 20. Izet Hajrovic, 10. Zvjezdan Misimovic, 16. Senad Lulic – 11. Edin Dzeko.

Selecţioner: Safet Susic.