Elveţia a învins chinuit, cu 1-0, într-un meci în care Albania a jucat cu un om în minus încă din prima repriză. Într-un meci în care duelul dintre fraţii Xhaka a ţinut atenţia regizorului de transmisie, rezultatul a fost stabilit de gafa portarului Berisha. Acesta a ieşit prost pe o centrare din corner şi i-a permis lui Schar să înscrie. Deşi Sadiku a dat speranţe miilor de albanezi din tribunele stadionului din Lens, jocul a devenit mult mai greu în minutul 36. Căpitanul Albaniei a primit al doilea cartonaş galben după un henţ stupid şi a fost eliminat. Chiar dacă ritmul meciului s-a mărit în partea a doua ca urmare a spaţiilor mari lăsate de albanezi, în evidenţă au mai ieşit Seferovic şi Sadiku, ambii cu câte o ocazie uriaşă de gol. De Biasi s-a liniştit definitiv în minutul 87, atunci când Gashi a reuşit să rateze singur cu portarul elveţienilor şi a dat cu piciorul ultimei şanse de egalare. Victoria elveţienilor nu ne convine, însă calculele nu se schimbă foarte mult. România trebuie să învingă în meciul direct, de pe 15 iunie, pentru a avea linişte. Iar, după cum a arătat jocul selecționatei din Țara Cantoanelor, există speranțe mari.
Formații – Albania: Berisha – Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli – Kukeli, T. Xhaka (Kace 61), Roshi (Cikalleshi 73), Abrashi, Lenjani – Sadiku (Gashi 82).
Elveţia: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez, Behrami, Dzemaili, G. Xhaka, Shaqiri, Sefero­vic, Mehmedi (Embolo 62).

Clasamentul Grupei A
1.    Franța    1    1    0    0    2-1    3
2.    Elveția    1    1    0    0    1-0    3
3.    România    1    0    0    1    1-2    0
4.    Albania    1    0    0    1    0-1    0
Etapa viitoare (15 iunie): România – Elveţia (ora19:00), Franţa – Albania (ora 22)