UTA continuă să dezamăgească în acest tur de campionat al Ligii a II-a, iar cele două victorii la rând, obţinute în faţa suferindelor Miroslava şi Foresta, cea din urmă cu mult noroc, au fost un simplu „foc de paie”. Altfel nu se explică evoluţia foarte slabă de sâmbăta trecută, când penultima clasată Luceafărul, cu doar două victorii până în etapa a 14-a, conduce după o oră de joc cu un incredibil 3-0! Arădenii au avut o mică tresărire de orgoliu și s-a terminat 2-3, iar cei 300 de suporteri au plecat din nou dezamăgiţi din cetatea Şiriei.
Fără Grahovac, care nu a mai apărut în poartă, deși era anunțat apt şi cu o linie de apărare extrem de nesigură, depăşită în nenu­mărate rânduri, „roş-albii” au fost victime sigure în faţa bihorenilor. După un prim sfert de oră ceva mai echilibrat, UTA solicitând şi un penalty, la un presupus henţ în careu, oaspeţii au preluat total ini­ţiativa şi au ratat trei ocazii mari. Autorii lor: Rusu, în minutele 22 şi 32, la cea din urmă bara salvându-l pe Mureşan şi Mutu („cap” peste din numai 5 metri), în minutul 29. Inevitabilul s-a produs în cele din urmă la ultima fază a primei reprize, atunci când Antohi a centrat excelent de pe dreapta, iar acelaşi Rusu a reluat, din 6 metri, sub transversală.
Nemulţumit de aportul unor titu­lari, Todea a epuizat toate schimbările până în minutul 54, modificări ce – însă – nu au dat rezultatul scontat. Ba mai mult, Luceafărul s-a des­prins pe tabelă după o greşeală a nou intratului Buleică, Codoban marcând din poziţie centrală. În mi­nutul 58, mijlocașul ofensiv a valorificat cu un șut sub bară, din poziţie central, pasa perfectă a rapidului Antohi. UTA a căzut total şi peste alte trei minute s-a făcut scor de forfait. Rusu l-a întrebuințat pe Mureșan de la marginea careului, după care tot el a a reluat din 3metri pasa șutată a lui Codoban. Utiștii
s-au trezit abia după o oră de joc. În minutul 63, Curtuiuș a scos penalty-ul din duelul cu Gakos, iar Hlistei a scuturat plasa pentru 1-3. Gazdele au continuat să atace și, 9 minute mai târziu, Polgar a avut o acțiunea frumoasă pe banda dreaptă, a pasat inteligent pentru Curtuiuș și acesta l-a executat pe Gakos cu un șut la colțul scurt.
Arădenii sperau într-o revenire spectaculoasă, dar nu a fost însă cazul. Cei care mai puteau marca au fost tot bihorenii, bara salvându-l din nou pe Mureşan la mingea tri­misă cu capul de Antohi. Ban a fost eliminat în prelungiri, dar s-a terminat 2-3 pentru Luceafărul, care obţine a doua victorie la rând în campionat, în vreme ce UTA coboară iar în clasament, într-un subsol din care pare să nu fie capabilă să iasă.
UTA: D. Mureşan – Iuga, Al. Manea, Ciucă, Asani (54 Burlă) – Polgar, Păcurar – Strătilă (51 Buleică), Stahl (46 Stahl), Hlistei – Curtuiuş. Antrenor: Cristian Todea
Luceafărul: G. Gakos – Balea, Tînc, A. Mutu, Trif – Bedea, Ţegle – Antohi (88 Chiş Toie), Codoban (75 C. Roşu), Ban – Vl. Rusu (82 Al. Dulca). Antrenor: Cristian Dulca
Cartonaşe galbene: Buleică 53, Al. Manea 65  / Tînc 40, Ban 85, 90+2
Cartonaşe roşii: – / I. Ban 90+2
Arbitri: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea) – Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi George Bogdan Duţă (Bacău)
Observatori FRF: Dan Monea (Aiud) şi Romeo Malac (Timişoara)