Ocna Mureș dădea oarecare semne de revenire la Cermei, unde gazdele au reușit să învingă doar cu 1-0. Dar Crișul a dominat meciul din județul Alba de la un capăt la altul, a plecat cu trei puncte meritate și are moral bun înainte de derby-ul la vârf de etapa viitoare.
Gazdele au reușit să țină de 0-0 aproape până la finalul primei re­prize, oarecum norocos ținând cont de ocaziile chișeuanilor, cea mai mare fiind bara lui Gligor. Golul a căzut cum nu se putea mai prost pentru Ocna, chiar înainte de pauză: Budur a finalizat simplu în minutul 44, din 3 metri.
Odată ce au risipit emoțiile prin deschiderea de scor, elevii lui Abrudean și-au arătat valoarea și forma bună în repriza secundă. Modan a dublat avantajul în minu­tul 57 cu o lovitură de cap dintr-o pasă a lui Piț. Ultimele două goluri au fost înscrise de Ianc, cu un șut la colțul lung de la 18 metri și Al. Mihai, cu capul.
CS Ocna Mureș: Țiboc – Kiss (Ivașcu 60), Borșoi, Gorba (Cse­goldi 70), Șandor – S. Șimandi (Cimpoieșu 85), P. Man, A. Gherman, T. Cristea, I. Cociș – V. Drăgan
Crișul: Dagău – Al. Pavel, Al. Gligor, Siminic – C. Maghici, Gâlcă, S. Ianc, Lezeu (73, Clej) – Piț (D. Lazăr 85), Modan (A. Mihai 75), Budur (Ciornei 72)
Arbitri: Sebastian Lăstun (Râm­nicu Vâlcea) – Vlăduț Gaspar (Târgu Mureș), Mădălina Mihai (Ștefănești – Vâlcea). Observatori FRF: Lucian Glogoviceanu (Reșița), Marius Ștefan (Orăștie).