Rezultatele nesatisfăcătoare din ultima perioadă le-au aruncat pe CS Ineu și Național Sebiș într-o luptă cu săbiile pe masă în ultima etapă a sezonului regulat din C5. Miza era foarte mare de-o parte și de alta și ea chiar ar fi crescut dacă veștile de la Zalău erau proaste pentru gazde. Cum, însă, Cugirul și-a respectat firma, combatantele au evoluat fără presiune și de aici și spectacolul fotbalistic destul de bun.
Ineuanii au început mai bine, iar Cornea l-a obligat pe Albert să inter­vină decisiv la șutul lui Cornea. Vizitatorii au echilibrat rapid ostilitățile, iar Galea a apărut de două la finalizare, dar a făcut-o slab. Apoi, a fost rândul lui Albert să fie imprecis din careu cu ca­pul după două cornere de pe dreapta. În minutul 21, tot după o fază fixă bătută de Necșulescu, Francescu a trimis din foarfecă la vinclu, dar asistentul Botaș ridicase steagul pentru un offside al „închizătorului” gazdelor. Dintr-o poziție mult mai ușoară, Țoca a trimis slab cu călcâiul, iar Băd l-a întrebuințat serios pe Șoltesz cu un vo­leu de la marginea careului. Finalul de repriză i-a aparținut, însă, Naționalului. În minutul 43, balonul a circulat pe traiectoria Chindriș, Galea, Digbeu, ivorianul l-a deschis excelent pe Blănaru în careu, acesta a trecut de Nicolau, dar a tras în Cioară ieșit bine pentru a-i închide unghiul. Apoi, chiar înainte de ultimul fluier, Dodo Digbeu a reluat cu latul mult peste poartă din numai 4 metri după o combinație cu Blănaru.
Ostilitățile s-au reluat de la 0-0 și cu ineuanii ceva mai insistenți în ofen­sivă, dar și nervoși, fiindcă Jude nu a fost eliminat după contactul cu Georgiu care a sângerat la arcadă. După o oră de joc, Blănaru a dat semnalul trezirii Naționalului cu o pătrundere în viteză pe stânga, respinsă în ultimul moment de Tătar. Apoi, Morariu a executat doar în plasa laterală o lovitură liberă de la 22 de metri, pentru ca în plină domi­nare teritorială a adversarilor, Ineul să irosească o bună ocazie de gol. Era minutul 78 când Băd a pătruns în careu pe dreapta, a centrat în centru, Jude a alunecat, prilej pentru Kokcsis  să tragă cu latul din 13 metri exact pe direcția lui Șoltesz. Pe final, Sebișul a strâns rândurile și a obținut ce dorea. În mi­nutul 84, Neacșu a pasat lung către Blănaru, portarul a respins în primă fază, dar balonul i-a revenit la 5 metri atacantului sebișean pentru o reușită facilă: 0-1. Ineul nu a avut forța să reacționeze și derby-ul a fost tranșat de echipa lui Stupar și Popa.
Formații: Ineu: Cioară – Cornea, Țoca, Nicolau, Tătar – Francescu, Necșulescu, Iambor (min. 71 – Kocsis), Georgiu – Băd, Drăgan.
Sebiș: Șoltesz – Jude, Albert, Mo­rariu, Neacșu – Chindriș, Coțan – Blănaru (min. 90 – Bozian), Digbeu (min. 87 – Balint), Galea (min. 59 – Susanu) – Mîndrușcă (min. 72 – Dobricean).
Arbitri: Nicolae Botaș – Alin Botaș (ambii din Timișoara), Marius Balint (Cluj).
Cartonașe galbene: Țoca – min. 31, Georgiu – min. 76 / Coțan – min. 31, Jude – min. 50
Observatori FRF: Lucian Glogovi­ceanu și Adrian Cocoș (ambii din Reșița)