Cetatea Şiriei se dovedeşte un talisman pentru echipele vizitatoare. Sâmbăta trecută, a venit rândul celor de la ASA Târgu Mureş să obţină trei puncte pe arena „Otto
Greffner”, în faţa aceleaşi echipe UTA ce face de râs, de la o etapă la alta, culorile şi tradiţia clubului, de alt­fel stabil din punct de vedere financiar. Cu lituanianul Svedkauskas în poartă şi cu canadianul Boakai intrat pe parcurs, ambii debutând în tricoul „roş-alb”, dar în continuare fără Daniel Florea, accidentat, UTA şi-a dezamăgit şi de această dată puţinii suporteri, cei aproximativ 250, prezenţi la startul partidei de la Şiria.
La fel ca şi cu Ripensia, UTA a fost cu ocaziile, Manea (cap alături din 6 metri), Curtuiuş (reluare slabă cu capul), Cârstocea (șut puternic din careu pe direcția portarului) și Păcurar (execuție puternică parată de Moga) ratând patru şanse uriașe de a înscrie, iar adversarii cu golul. În minutul 38, la una din puţinele acţiuni de poartă din primele 45 de minute, ASA a deschis scorul. Stoica a executat pe jos o lovitură liberă de pe dreapta, Licu a șters balonul de la colțul scurt, iar Candrea i-a luat faţa portarului de la UTA, înţepând mingea, din 6 metri, în plasă.
Cu un joc încâlcit şi fără orizont, arădenii au reapărut de abia în mi­nutul 65 în atac, dar şutul lui Cârstocea a fost respins cu un reflex excelent de Moga. Apoi, pe un contraatac, târg-mureşenii pregătiţi de fostul utist Marius Popescu, au dat lovitura. Era minutul 72 când Panait a pătruns ca prin brânză prin apărarea UTA-ei, l-a eliberat la finalizare pe Băjan, care a marcat din 10 metri, la colţul scurt. Echipa lui Cristian Todea a măcinat în gol până la final, iar  golul de onoare a venit în cel de-al patrulea minut de prelungire, prea târziu pentru a mai pputea schimba ceva. Practic, la ultima fază a meciului, Cârstocea a trimis mingea direct în vinclu dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri.
S-a terminat 1-2 şi UTA rămâne în criză profundă, iar Cristi Todea e tot mai contestat de suporteri.
UTA: Svedkauskas – Adili, Manea, Scutaru, Burlă – Tănase (75 Jorza), Cârstocea – Prună (56 Stahl), Păcurar (69 Boakai), Hlistei – Curtuiuș.
ASA: Moga – Băjan, Candrea, Kilyen, Mendy – P. Iacob, Petriș – Al. Stoica (87 Iliecu), Licu (90 Tonyai), Panait (92 Cârlejan) – Petra.
Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Bogdan Dragoș, Mihai Cantemir (ambii Făgăraș). Rezervă: Aurel Vărzan (Timișoara).
Observatori FRF: Florian Mierea, Zaharia Ciev (ambii Timi­șoara).