Pe un frig ca în noiembrie, trei sute de spectatori au asitat la o partidă bună, cu o desfășurare ce o plasează la categoria „thriller”.
În prima repriză, tinerii utiști au dat o replică bună mai experimentaților jucători de la Criș, au reușit să mențină un echilibru în joc. S-au apărat bine și au încercat să își creeze ocazii de gol. O eroare în apărare a lui Moza s-a lăsat cu un penalty corect acordat și transformat de Covaci. Mara a ghicit partea, dar a ratat de puțin întâlnirea cu mingea. A mai fost și un gol anulat corect în contul gazdelor, offside-ul fiind evident. Finalul primei reprize, la scorul de  1-0 pentru Crișul, nu anunța nimic din ce avea să fie în repriza a doua.
În chiar minutul 46, i s-a anu­lat corect un gol liderului seriei pe motiv de offside, pentru ca la faza imediat următoare, Ciornei să facă henț în careu. Penalty clar și Adrian Petre, căpitanul tinerilor utiști,  l-a executat pe Mucha, restabilind ega­litatea pe tabelă. Evident nemulțumiți de scor, „alb-albaștrii” s-au năpustit spre poarta lui Mara, iar Modan a zguduit transversala cu un șut bun din afara careului.
Apoi, la o fază rapidă de atac, Alin Drăgan a fost deschis pe culoar, iar lui Mara, ieșit la întâmpinare, nu i-a rămas decât soluția unui fault prin alunecare. „Centralul” a arătat punctul cu var, același Covaci a tras, dar Mara a reținut de data asta. Gazdele s-au aruncat din nou în atac, Modan, Magda, Deloreanu și Drăgan au pus presiune, dar nu reușesc să finali­zeze. Apoi, la o lovitură liberă de pe dreapta, Alin Drăgan a fost luat în brațe în 6 metri de Lazăr, iar Loredan Bogdan a acordat ușor penalty, al treilea pentru Crișul în acest meci. „Nu a fost penalty˝, recunoștea cu sportivitate după meci Alin Drăgan, atacantul de 34 de ani al Crișului.
Magda și-a așezat mingea pe punctul cu var, iar Mara a venit aproape de el și i-a arătat tabela. „Vezi scorul? Atâta rămâne! O să ratezi!”.  Mara a sărit pe colțul opus, dar șutul s-a dus pe lângă poartă. Utiștii s-au bucurat, Mara s-a îndreptat spre Magda și i-a transmis: „Vezi că ai ratat? Ți-am spus că o să ratezi?”. Arbitrul de centru, aflat lângă cei doi, a scos cartonașul galben și spre uimirea tuturor i l-a arătat pentru a doua oară lui Mara.
Fază de infarct pentru utiști la o minge în adâncime, Mucha l-a întâmpinat, dar internaționalul Under 18 a intrat în unghi mort și a tras pe lângă poartă.
Crișul  a crezut în șansa ei și, cu 10 minute înainte de final, a răspuns cu o fază de fotbal demnă marile stadioane. Modan a pătruns în careu pe stânga talonat de Lazăr și când a ajuns la 8 metri de poartă a șutat puternic sub transversală cu toată opoziția lui Stanciu, care închisese bine unghiul. Finalul a fost lipsit de evenimente, astfel că meciul s-a încheiat cu succesul liderului cu 2-1.
Crișul Chișineu Criș: Mucha – Ciornei, Toseschi, Ciuciu, Jude – Deloreanu (88 Pantea), Lung, Magda, Covaci (78 Faur) – Alin Drăgan, Modan. Antrenor: Gheorghe Drăgan.
UTA II: Mara – Moza, Petrache (86 Kim), Lazăr, Aldan -Brănișteanu, Copaci ( 78 Pop) – Costin, Murakami (73 Stanciu), Dinculescu (46 Vlad) – Petre. Antrenor: Dan Stupar.
Au arbitrat Loredan Bogdan, ajutat de Emil Cristea și Andrei Pantea, sub privirile observatorilor Mircea Bondar și Marcel Vida.