petcutProgresul Pecica a avut un meci foarte greu la Ighiu, complicat suplimentar și de eliminarea lui Gabor la mijlocul primei reprize. Gazdele au marcat din penalty, după care au forțat cu toate liniile și golul doi, însă Rus a fost de netrecut. În partea a doua, chiar dacă a riscat enorm la bara lui David, campioana județului Arad a arătat mai bine și – până la urmă – a obținut o egalare pe care antrenorul echipei o consideră meritată.
„În condițiile în care evo-luezi 70 de minute în zece oameni, iar la faza eliminării ad- versarul marchează din pe-nalty, nu e ușor să rămâi în joc și să găsești apoi resursele să egalezi. Trebuie să le mul-țumesc băieților care au alergat suplimentar, au depus un efort aproape dublu, în condițiile în care pregătirea fizică nu e punctul nostru forte. Au dat dovadă toți de caracter, au suplinit absența unui fotbalist ca și Gabor, plin de determinare, care nu de puține ori a tras echipa după el, iar la final eu zic că am obținut un rezultat corect. Fotbalul ne-a premiat tupeul de a fi jucat cu 4 atacanți pe final, știind că la 1-0 mai era și un meci retur în care puteam întoarce scorul, dar și inspirația. Toți fotbaliștii veniți de pe bancă au adus un plus  evident, cireașa de pe tort punând-o Fabian cu golul de 1-1 în minutul 89. Lăsând la o parte scorul, cred că am fost echipa mai bună. Cel puțin până la eliminare, impresia mea a fost că eram la controlul partidei. Dar, nu ne culcăm pe o urche, suntem conștienți că mai avem de muncit pentru promovare în meciul de peste o săptămână”, consideră Mihai Petcuț.
În minutul 66, un alt nou intrat, tânărul Darius Covaci a căzut la limita careului mare în duel cu Potopea, dar de data aceasta „centralul” partidei a închis ochii și a lăsat jocul să continue. Petcuț a intrat un metru în teren pentru a protesta, însă la finalul partidei îi trecuse supărarea pe arbitrul timi­șorean.
„Din punctul meu de vedere, faza a fost identică cu cea la care s-a dictat penalty pentru gazde și eliminare la Gabor. Dacă primeam și noi ce ni se cuvenea, nu mai era nici transversala de după, altfel s-ar fi derulat ostilitățile. Dar, nu îi port pică lui Flavius Roșu. Rămân fără victorie în me-ciurile pe care le-a arbitrat el pe la echipele unde am mai activat eu, dar la final l-am pupat și i-am urat să promoveze în Liga 1. Până se lasă unul dintre noi, tot o să câștig eu un meci cu el la centru…Sigur, în timpul me-ciului am fost nervos, căci era la mijloc munca noastră de un an, iar acea fază putea decide multe. Până la urmă, a ieșit bine pentru noi, așa că nu mai sunt supărat pe el”, a adăugat tehnicianul „galben-albaștrilor”.
În fine, Petcuț a ținut să le mulțumească toți arădenilor care au susținut echipa la Ighiu, dar în special galeriei pecicane. Dotați cu tobe și vuvuzele, suporterii Progresului a contribuit la spectacolul din tribunele de la Ighiu.