tudor-chindris-vargaDupă ACS Poli, o altă divizionară secundă nu a putut trece de echipa fanion a Aradului, ce evoluează vremelnic la nivelul eșalonului trei. De data aceasta, a fost un meci cu goluri, două doar, deși după numărul ridicat de ocazii, portarii ar fi trebuit să scoată de mai multe ori balonul din plasă.
UTA a început în forță amicalul de la Șiria. Un fundaș advers a respins de pe linia porții reluarea din apropiere a lui Gheorghiță, pentru ca la ultima fază, în minutul 21, să se deschidă tabela. Strătilă a furat o minge pe dreapta, a centrat bine în careu, mingea l-a depășit pe Ciucă, iar Rus a îndeplinit formalitatea: 1-0. Reșițenii au răspuns prin Crețu și Szabo, dar Bodea a fost de fiecare dată la post.
Cu destui fotbaliști veniți de pe bancă, cele două echipe au fost și mai active după pauză.
După numai 5 minute, Buhăescu a restabilit egalitatea, după o ac­țiune de vârf autentic, agățând o minge în careu și finalizând din 7 metri. „Alb-roșii” au forțat revenirea la conducere.
Apoi, pe rând, Burlă, Silaghi și Ousmane au finalizat de puțin pe lângă poartă ocazii frumos create de trupa lui Nagy și Anca. Deși a dominat teritorial ultimele zece minute, bănățenii nu au găsit nici ei drumul spre golul doi, astfel că partida s-a încheiat nedecis: 1-1.
UTA (prima repriză): Bodea – Gheorghiță, Varga, Botiș, Suslak – Strătilă, Chindriș, Tudor, Copil – Rus, Bulza. UTA (repriza a doua): Mitrea – Ad. Popa, Cotoc, Botiș, Burlă – Leucuța (75 Vlad), Copil (70 Dobrean), Chindriș (75 Wild), Hlistei – Ousmane, Silaghi.
Reșița: Ciucă – Crețu, Tătaru, Popescu, Gohoreanu – Bărbulescu, A. Ionescu – Sziji, Szabo, Vasile – Buhăescu. Au mai jucat:  Zimmmerman, Ciobanu, R. Cristian, Liuba, Cl. Ionescu. Feher.
Arbitri: Tudor Jurcă – Patrick Rotariu, Thomas Junger