crispecicaMiza ridicată a luat din strălucirea „duelului” dintre cel mai bine cotate formații a returului Ligii a   IV-a Arad. Pe un teren destul de denivelat, Crișul și Pecica au fost preocupate în primul rând de faza de apărare, momentele de construcție așezată și accelerare a jocului fiind extrem de rare.  Por­nind de aici și ocaziile de gol au putut fi numărate pe degetele unei singure mâini, cu mențiunea că amfitrionii s-au descurcat bine și cu un om mai puțin pe teren din minutul 54.
Cornea și Peii au revenit în primul „unsprezece” al liderului, Petcuț titularizându-l pe Dubăț ca al doilea junior alături de Marinescu. Dincolo, Mihai Roșca a aflat doar vineri seara că nu poate conta pe Rus, care a fost internat de urgență în spital, în timp ce Iaroș a fost lăsat pe bancă după ce a lucrat de noapte. I. Covaci, respectiv Arsene au fost suspendații derby-ului de pe Crișul Alb.
Conform așteptărilor, gazdele  s-au adaptat mai repede condițiilor de joc și Rus a avut prima intervenție bună la șutul din lovitură liberă a lui Turcuș. Spre mijlocul reprizei, au ieșit și pecicanii la joc, iar Peii a ratat finalizarea cu capul, din poziție ideală după centrarea lui Cornea. Apoi, în minutul 39, Dobricean a prins un voleu în cros ce a trecut la 1 metru de colțul lung al porții lui Mucha.
Tânărul portar al „alb-albaș­trilor” s-a mai remarcat și la două centrări tratate – într-adevăr –  superficial de Riviș și Moise în de­butul actului secund. Tot în aceas­tă perioadă a jocului, gazdele s-au trezit cu un om mai puțin pe teren, după ce Ciornei a fost eliminat pentru cumul de avertismente. Deși Petcuț a mutat cu atacantul Băd în locul fundașului Moise, pecicanii au jucat puține baloane în jumătatea adversă, devenind în schimb vulnerabili pe fund. În minu­tul 69, Faur a pătruns în forță în careu, i-a pasat lui Popa în 5 metri, însă fostul ineuan a luftat din po­ziție de singur cu portarul. În pu­ținele ocazii în care a mai ajuns în careul Crișului, Dobricean a tras pe jos din 7 metri lateral stânga, dar Mucha a respins excelent cu piciorul. Meciul s-a încheiat în su­prafața de pedeapsă a oaspeților, cu o dublă ratare a băieților lui Roșca. Turcuș a centrat pe colțul scurt, Rus l-a blocat pe Popa, mingea a ajuns la Pirtea, care a reluat cu capul, însă același goalkeeper al Progresului a salvat situația.
Ultimul fluier al lui Mircea Ardelean, care a enervat ambele tabere prin maniera de arbitraj, dar în special pe gazde care au considerat că și Cornea trebuia eliminat înainte a fi schimbat de Petcuț, le-a găsit pe combatante la egalitate: 0-0.
Crișul: Mucha – Ciornei, Tolan, Toseschi, Burlacu – Pirtea, Petrescu, Turcuș, Petra (67 Iaroș) – Popa, Faur.
Pecica: Rus – Cornea (75 Vasilca), Moise (61 Băd), Gabor, Istin – Marinescu – Riviș (70 Șiclovan), Dobricean, R. Fritea, Dubăț (34 D. Covaci) – Peii.
Arbitri: Mircea Ardelean  – Emil Cristea, Sebastian Tomuța. Observatori AJF: Claudiu Tripa, Gheorghe Sfăt.