Aseară, pe arena „Motorul” din Aradul Nou, UTA a disputat cel de-al doilea amical al verii. După 2-5 cu Balmaz Kamilla Gyógyfürdő, arădenii au întâlnit o nouă formație maghiară de ligă secundă. Nyíregyháza Spartacus FC e nou promovată în NB II și a aliniat o formație cu o talie foarte bună. Cele două formații aveau să-și împartă reprizele, cu mențiunea că domi­narea UTA-ei de după pauză a fost mult mai clară, cu multe ocazii de poartă, dar și ratări.
Maghiarii au început mai bine și, după ce Miron i-a refuzat golul lui Pölöskey din postură de unu la unu cu acesta, au deschis scorul. În minutul 10, Gligor a greșit în defensivă, Gergely Rudolf a fost
deschis la marginea careului și a trimis pe jos la colțul lung. Marcatorul golului maghiarilor e un fost internațional, cu zece reușite la naționala de seniori a Ungariei și a mai evoluat în cariera sa la Nancy, Bologna, Panathinaikos și Video­ton.
Arădenii au replicat prin șutul lui Vlad de puțin pe lângă și o acțiune în viteză a lui Strătilă, însă centrarea prin fața porții nu a fost urmărită de nimeni. După două șuturi periculoase ale lui Pölöskey, Vlad a scris concluzia primei părți cu un șut peste traversală de la 15 metri.
Arădenii au schimbat toată echipa la pauză și, la 4 minute de la reluare, au reușit egalarea. Stahl a trimis un balon în adâncime,
Curtuiuș a finalizat în portar, mingea a ajuns cu noroc la Rus, care a îndeplinit formalitatea: 1-1. Rudolf
l-a iertat pe Stanciu cu un șut de la 16 metri, după o eroare a lui Manea. Hlistei și Rus au avut și ei două șuturi bune la poartă, dar și Stanciu a avut treabă la finalizările lui Harsányi  și Rezes. Curtuiuș a avut trei mari ocazii, dar odată nu a nimerit cadrul porții cu un lob de la 25 de metri, apoi a tras în bară și în final Pener a respins din apropiere. Pe finalul meciului, tot Marius Curtuiuș a avut golul victoriei în bocanc și în cap, dar Pener a fost pe fază, iar Voleul lui Hlistei
s-a dus de puțin peste poartă.
UTA (prima repriză): Miron – Er. Wild, Iuga, Gligor, Suslak – Strătilă, Chindriș (20 Jorza), Copil, Vlad – Man, Petre.
UTA (repriza a doua): Stanciu – Covaci, Manea, Copaci, Burlă – Stahl, Jorza (72 D. Lazăr), Tănase, Hlistei – Curtuiuș, Rus.
Nyíregyháza: Hermány (46 Perger) – Szokol, Rubus, Ur (Farkas), Barna – Kártik, Kónya, Vámos, Rudolf, Harsányi – Pölöskey (Rezes).
Arbitri: Cătălin Iova – Rolland Opitz, Călin Mateuț