După două egaluri contra unor adversari puternici, Crișul Chișineu- Criș a avut în față o echipă a Avrigului care după primele două etape avea șase puncte și nici un gol primit.
Cu toate acestea, elevii lui Abrudean au dominat partida, cei de la Avrig fiind periculoși doar în puține momente, pe final de joc. Scorul a fost deschis în minutul 26 de Buduru, care a înscris cu capul după o centrare de pe dreapta a lui Adrian Piț. Pe finalul primei reprize, Crișul a primit un penalty după un contact între Macrea și Maghici. Dar Nicu Modan a ratat șansa de a înscrie primul său gol în acest sezon, portarul Samoilă ghicind colțul.
Repriza secundă a început cu oaspeții în atac, dar cei care au înscris au fost tot „alb-albaștrii”: în mi­nutul 59 Modan a tras și fundașul Condrea și-a introdus balonul în proprie poartă. Replica Avrigului a venit după doar trei minute, când Simion a redus din diferență cu un șut în vinclu de la 16 metri. Finalul de meci a fost fragmentat, cu patru carto­nașe galbene în doar 10 minute. Tabela a fost închisă de Nicu Modan în minutul 87, golgheterul din sezonul trecut al Crișului tri­mițând un voleu la vinclu după o pasă a lui Ciornei.
Scor final 3-1 și victoria a fost cadoul perfect pentru Adrian Abrudean, care a împlinit 44 de ani chiar în ziua jocului. Ghiroda este destinația Crișului etapa viitoare, iar Avrigul o va înfrunta pe CSM Lugoj pe teren propriu.
Formații
Crișul: Dagău – Maghici (Stegaru 77), Al. Pavel, Al. Gligor, Siminic – Gîlcă, Ianc (D. Lazăr 77), Lezeu (Clej 85) – Piț (Ciornei 61), Modan, Buduru.
Avrig: Samoilă (Băilă 46) – D. Popa, Natea, Condrea, Gombar – Simion, Ad. Radu (Iancu 11), Macrea, Lascu – Codrea, Suciu.
Arbitri: Liviu Bălăcescu (Târgu Jiu) – Ioan Humita (Armeniș), Alexandru Ilie (Bocșa)
Observatori: Vasile Balaj (Drobeta Turnu Severin), Florin Mierea (Timișoara)