pecicaLiderul Ligii a IV-a a fost cea mai bună în turneul final al competiției propuse de AJF pentru începutul de an. Duminică, în sala de sport din Macea, trupa lui Mihai Petcuț a câștigat turneul final.
Pecica a început cu stângul grupa B, din care a făcut parte, 0-4 cu Unirea Sântana, dar a terminat prima după ce a învins cu 6-0 pe CS Glogovăț, echipa din Liga a V-a reușind între timp o remiză cu aceeași Sîntana, 2-2.
Prima grupă a câștigat-o Național Sebiș, 2-1 cu Șoimii Lipova și 3-1 cu Olimpia Bocsig, dar pecicanii au fost mai tari în prima semifinală și au trecut de cei de pe malul Crișului Alb cu 4-0. Sântana a câștigat a doua semifinală, 5-4 cu Lipova.
Meciurile pentru ierarhia finală
Locurile 5-6: Olimpia Bocsig – CS Glogovăț 4-2. Finala mică: Național Sebiș – Șoimii Lipova 2-4. Finala mare: Progresul Pecica – Unirea Sântana 6-5.
Loturile echipelor și premii
Pecica (antrenor Mihai Petcuț): M. Rus, Arsene, Trif, A. Ponta, Gh. Ponta, V. Gabor, Vasilca, Riviș, Caba, Marinescu. Premiu: Cupă, diplomă, voucher echipament sportiv 1,500 lei.
Sântana (Dinu Donca): Ciornei, Jager, C. Popa, Cl. Popa, Șiclovan, Bodea, Brozbic, Bolba, Paven, Mateiu, Peia. Premiu: Cupă, diplomă, voucher echipament sportiv 1,000 lei.
Lipova (Marius Grad): Marinca, L. Calancea, D. Vancea, Moisă, Ghergar, Cati, Biro, Petrilă, Orza, Gornic. Premiu: Cupă, diplomă, voucher echipament sportiv 500 lei.
Sebiș (Cristi Feieș): Merșca, Soltesz, Cl. Feieș, Cr. Feieș, C. Toma, Susan, Toader, Jurcă, Bârdan, Ivancea. Premiu: Diplomă, trei mingi.
Bocsig (Marius Abrudean): Lucea, Benea, M. Ponta, Mâneran, Horga, D. Ardelean, Țârlea, Mihuț. Premiu: Diplomă, două mingi.
Glogovăț (Călin Dehelean): Cheșa, Stavilă, I. Popa, Gherman, Negrea, R. Ardelean, Martocean, Neag, P. Vârtaci, Mărculescu, Tănasă, E. Vârtaci. Premiu: Diplomă, o minge.
Arbitrii turneului final: Mircea Ardelean, Gabi Hărduț, Sebastian Mako.
„Organizatorii mulțumesc tuturor cluburilor participante, precum și cluburilor gazdă de la fazele zonale, care au asigurat cele mai bune condiții desfășurării competiției”, scrie pe site-ul AJF Arad.