gligor44Trei puncte îi mai despărțea pe măceni de promovarea matematică în Liga a IV-a, iar acestea au venit duminică seară, după o demonstrație de forță în fața celor de la Gurahonț. Chiar dacă au fost în dezavantaj, elevii lui Filipaș și-au revenit rapid și au făcut spectacol, actorul principal fiind golgheterul Alin Gligor.
Chiar dacă au avut ocaziile mai clare de a deschide tabela, prin Gligor și Stan, cei care au marcat primii au fost oaspeții. Au făcut-o prin Tomoș cu un șut de la marginea careului, cu largul concurs al portarului Potoreț. Era minutul 16, însă după alte trei minute scorul era din nou egal, grație penalty-ului transformat de Gligor, ca urmare a hențului comis în careu de Demea. După alte 10 minute, Drăgan a pătruns frontal și l-a executat pe Doța cu un șut la colțul lung. Reușita meciului a venit de la Lăcătuș, care a înscris cu un șut perfect de la peste 30 de metri: 3-1, scor la pauză.
Spectacolul a continuat și după pauză, Gligor fiind în mare formă. Puternicul atacant a mai punctat de trei ori, în minutele 52, 64 și 69 după acțiuni personale și execuții de excepție. Cel care i-a refuzat „hattrickul” a fost prietenul Ionuț Rațiu, care a înscris și el cu capul în minutul 54. Nici Husar nu putea lipsi de pe foaia marcatorilor, șirianul transformând impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri. În fine, ca tacâmul să fie complet, în cel de-al doilea minut de prelungire a înscris și Ciornei, folosit în atac și nu în poartă, după o fază la care Gligor a driblat tot ce se putea în careu și a pasat simplu pentru colegul său.
La 9-1 și cu punctele promovării acumulate, măcenii au desfăcut o șampanie, așteptând în săptămânile ce urmează și medaliile de campioni din partea AJF-ului. Totuși, viitorul lor în Liga a IV-a se va juca în Consiliul Local Macea, acolo unde există două variante de continuitate, iar următoarea ședință ar putea clarifica multe.
Ca o chestiunea inedită, ca observatori au fost delegați cei doi Biro, tată și fiu. Primul, de joc, iar cel de-al doilea de arbitri.
Macea: Potoret – Bonț (48 Jurcă), Stan, Căta, Ardelean, Lăcătuș – Marchiș (16 Țica), Drăgan (46 Rădac), Husar (74 Ciornei) – Gligor, Rațiu.
Gurahonț: Doța – Todea, Răscărache, Mustea, Bogdan – Ghilea (81 Moga), Bacoș (58 Jula), Demea, Tomoș – Lupșa (69 Negru), Florea.
Arbitri: Adrian Wernitzer – Paul Radu, Catalin Turguyan. Observatori AJF: Gabor Biro sr. și Gabor Biro jr