Înfrângerea de la Brăila, din runda inaugurală a anului, a rămas un vis urât în curtea arădenilor. Aceștia au strâns rapid rândurile și în decurs de patru zile au pus mâna pe punctele ce le consolidează locul secund în clasamentul ligii secunde. Cele trei luate vineri seara la Mio­veni sunt, parcă, și mai valoroase, atâta timp cât au fost obținute în fața unei contracandidate la promovare.
Laurențiu Roșu a confirmat formula de start din partida cu Reșița, cu Petre vârf împins, sprijinit îndeaproape de Copil. Dincolo, Pelici l-a titularizat în centrul liniei mediane pe ex. utistul Neagoe, dar și pe fostul pîncotan, Staicu, în atac.
Partida a început perfect pentru Bătrâna Doamnă. În minutul 4, Copil a executat tăiat o lovitură liberă de la 30 de metri lateral dreapta, iar Gligor și-a plasat lovitura de cap, dintr-o poziție grea, lângă bara de la colțul lung. Gazdele au reacționat imediat, Staicu a scăpat singur, dar scărița a finalizat defectuos mult pe lângă poartă. Argeșenii au rămas în atac, au pus multă presiune în special prin faze fixe, iar Staicu a mai avut o situație bună cu un șut ce a trecut puțin pe lângă scurt al porții lui Miron. Arădenii au ieșit și ei la joc și, la capătul unei perioade de ușoară dominare, nervii lui Gugu au cedat și a fost eliminat de pe teren după ce l-a lovit pe Petre fără balon. Mioveniul nu a acuzat inferioritatea numerică și a mai avut o bună ocazie de egalare. Rădescu a centrat de pe dreapta, iar Miron a intervenit decisiv în fața lui Staicu. Au urmat 10 minute de joc pe contre, înterupt de șutul lui Vâlceanu din careu, respins cu dificultate de Croitoru. Și Ayza și-a încercat șansa de la distanță, mingea ducându-se puțin pe lângă vinclu. Așadar, UTA intra cu avantaj minim la pauză, dar și cu un om în plus pe teren.
Cum David era în pericol de eliminare, Roșu l-a debutat pe Adili în partea secundă ca fundaș dreapta. În chiar primul minut, Neagoe l-a întrebuințat serios pe Miron cu un șut de la 15 metri, semn că argeșenii urmau să fie foarte ofensivi chiar și în zece. Dar, automat, apăreau și spații în apărare, iar Vîlceanu putea profita în urma unei contre rapide, finalizată – însă – puțin pe lângă colțul lung. În minutul 57, UTA a avut noroc cu semnalizarea eronată a asistentului Vișan, care i-a anulat un gol lui Ayza (șut de la 13 de metri în vinclu). Roșu a mutat și cu Tănase, iar juniorul i-a pus mingea pe cap lui Petre, care a înscris din 6 metri pentru 0-2 (min. 59). Neagoe a mai încercat o dată poarta, dar de data aceasta mingea s-a dus peste poartă. Aceeași traiectorie au avut și șuturile lui Tănase și Copil, UTA radicand în sfârșit liniile.  Ultimul sfert de oră a fost liniștit pentru echipa arădeană, care a mai riscat doar la un alt șut de la distanță al lui Neagoe și o lovitură de cap peste a lui Ayza. S-a încheiat 0-2, iar „roș-albii” obțin 3 puncte mari în economia luptei pentru Liga 1.
CS Mioveni: Croitoru – Tirică, Gugu,  I. Stoica, Tomozei (69 Biceanu) – Boboc, Neagoe – Rădescu, Năstăsie (35 Vișa), Ayza – Staicu (56 Nilă). Antrenor: Alexandru Pelici.
UTA: Miron – David (46 Adili), Manea, Gligor, Filaret – Chindriș, Jorza (58 Tănase) – Strătilă (77 Andor), Copil, Vîlceanu – Petre.  Antrenor: Laurențiu Roșu
Arbitri: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe) – Florin Vișan, Daniel Vlase (ambii Galați). Rezervă: Lucian Țiții (Sibiu).
Cartonașe galbene: Jorza 9, Strătilă 12, David 20 / Tomozei 12, Năstăsie 33, Neagoe 61, Vișa 62, Boboc 90+2
Cartonaș roșu: Gugu 29
Observatori FRF: Silviu Crângașu (Ploiești), Ciprian Anton (Suceava).