Derby-ul etapei cu numărul 16 din Liga a IV-a a fost dezechilibrat până la urmă. Nou-formata echipă din Lipova nu a putut tine piept unei formații mai omogene, aflată în lupta pentru promovarea în Liga a III-a.
Oaspeții din Cermei au început în forță partida și Purece a fost pe punctul de a deschide scorul, dar șutul său din 10 metri a fost parat de Trifoi. În replica, Edu a șutat de la 25 de metri lateral stânga, dar mingea s-a dus peste poartă. Mi­nutul 20 a adus primul gol al disputei, după ce Blănaru a trimis greșit o pasă acasă, Popa a interceptat și a înscris în poarta goală. Sălăjan putea să majoreze avantajul câteva minute mai târziu, dar lovitura sa de cap a fost reținută fără emoții de portarul Lipovei. Totuși, „alb-roșii” au făcut 2-0 în mi­nutul 32, când, în urma unui corner executat de Purece, Bulza a înscris cu capul de la colțul lung. Gazdele au contat spre final de repriză, când șutul lui S.  Popa din lovitură liberă de la 25 de metri a fost deviat de zid, dar Rusu a reținut balonul.
Cermeiul a fost vioara întâi și după pauză. În minutul 57, Nistor a fost faultat în careu de către Pantea, proaspăt intrat în teren și tot el a transformat cu un șut sub transversală penalty-ul acordat de Trif. La mijlocul părții secunde, Purece a ratat o ocazie mare, trăgând de la 13 metri mult peste cu toată poarta în față. Când Fl. Rusu i-a refuzat golul lui R. Popa din interiorul careului, era clar că vizitatorii au scăpat în câștigători. Totuși, cu un minut înainte de ultimul fluier, Borteș a tras de la 12 metri cu efect la colțul lung și l-a învins pe Fl. Rusu în primul minut de prelungiri: 1-3, rezultat final.
Lipova: Trifoi – Orza (Pantea), Bercu, Blănaru, Edu – Tomuț – Borteș, Filimon, Vasinc (Șulumberchean), S. Popa – R. Popa
Cermei: Fl. Rusu – Popa, A. Rusu, Cotoc, Șușlak – Purece (Gurban), N. Varga, Nistor, Vereș (Ghergar) – Bulza (M. Varga), Sălăjan (Berar)
Arbitri: Cr. Trif – S. Pantea, M. Stanciu
Observatori AJF: Nelu Hamza, Marius Alexa