Echipa lui Călin Cojocaru a profitat din plin de „ciocnirile” directe dintre celelalte formații cu pretenții din seria a IV-a a Ligii a III-a, dar și etapa liberă a celor de la ASU Poli și, luându-și punctele în fața lui CSU Craiova II, a devenit noul lider al campionatului. La cum a început confruntarea cu oltenii, se părea că Sebișul va câștiga la scor, însă avea să sfârșească în corzi.
Velici a deschis tabela încă din minutul 5, după ce a primit o pasă de la Călin, a pivotat pe lângă un adversar și a trimis plasat la firul ierbii. Patru minute mai târziu, același atacant al Naționalului a obținut un penalty în duelul cu Popescu. Cherecheș a tras, însă, slab și portarul oaspeților și-a răscumpărat greșeala. Scăpați cu un singur gol încasat, oltenii au ieșit la joc și au dominat din punct de vedere teritorial, dar acțiunile lor s-au oprit la 20-30 de metri de buturile lui Păduraru. De abia pe finalul mitanului, gazdele s-au revăzut în atac, dar șutul lui Mihuța s-a dus peste poartă.
Trupa de pe malul Crișului Alb a început bine partea a doua, dar Gelu Velici nu a găsit vinclul dintr-o poziție destul de bună. În minutul 66, același jucător a păcălit patru adversari, i-a pasat excelent lui Călin, dar acesta a fina­lizat incredibil, din numai 2 metri, peste transversală. Ultimul sfert de oră a aparținut craiovenilor. Aceștia au atacat cu toate liniile și au produs și două ocazii prin nou intratul Scarlat. Mai întâi, acesta a fost oprit în ultimul moment de Păduraru, pentru ca apoi același goal-keeper al Sebișului să respingă excelent șutul acestuia de la 16 metri. 1-0, rezultat final.
Sebiș: Păduraru – Rosenblum (88 Stegaru), Stupu, Neacșu, Cherecheș – Avramescu, Mihuța (80 Dăruială) – Rus, Unguru (69 Lazea), Călin – Velici.
Craiova II: Popescu – Ghin­cea, Ciocoteală, Hreniuc, Luică – Armășelu, Iuga, Căle (52 Gîrbiță) – Stancu (82 Peter), Petre (60 Scarlat), Manea (60 Căpățînă).
Arbitri: Răzvan Necrici – Răzvan Soporan, Cristian Lucaci (toți din Baia Mare).
Observatori FRF: Iulian Spătaru și Romeo Malac (ambii din Timișoara)