Rănite în orgoliu după înfrânge­rile din intermediară, cele două divzionare secunde arădene doreau să se reabiliteze în derby, însă doar una avea să aibă „armele” la ea. Echipată cu mai multă determinare, clarviziune la construcție și finalizare, UTA și-a adjudecat fără mari probleme confruntarea din Podgorie. Lovită de ghionionul accidentărilor dar și o blazare inexplicabilă, formația lui Ionuț Popa nu a fost deloc în meci, în ciuda faptului că tabela nu a luat-o la vale.
Anca Trip, Manea și Rus au fost inovațiile lui Nagy față de precedentele deplasări, în timp ce Ionuț Popa a mutat curajos cu Marius Ion și Leucuța, nerefăcuți complet. Formațiile au trecut peste perioada de tatonare, iar Issa a avut o primă oportunitate la nesincronizarea dintre Manea și Anca, însă a fina­lizat greșit. În minutul 10, la o fază ce nu anunța nimic, „alb-roșii” au deschis scorul. Cioară a ieșit hazardat dintre buturi, Curtuiuș a pasat în spate pentru Manea, acesta a tras de la marginea careului, iar Rus a „înțepat” decisiv balonul: 1-0. Jocul pe contre a continuat, cu mențiunea că starea terenului a stricat destule faze legate. De abia în minutul 24, Leucuța i-a dat ceva emoții lui Anca printr-un șut de la marginea careului, iar, două minute mai târziu, Cioară a reținut in extremis un balon deviat nefericit de Siminic. O nouă lovitură liberă peri­culoasă a fost irosită de Fuchs, pentru ca „foarfeca” spectaculoasă a lui Rus să fie oprită de Dubeștean. Nici șutul lui Alin Mihai din careu nu l-a putut păcăli pe Anca, cum și lobul lui Rus nu i-a făcut rău echipei gazdă.
„Bătrâna Doamnă” a fost mai insistentă la ieșirea de la cabine, iar Cipri Rus a mai avut trei situații bune de gol. De abia în minutul 60, „alb-negrii” s-au revăzut în atac, prin Crișan, a cărei lovitură de cap s-a dus pe lângă. În minutul 66, defensiva amfitrionilor a greșit în lanț, Tănase l-a lansat pe Curtuiuș, care a plasat balonul pe lângă Cioară, ieșit la intercepție: 0-2 (min. 66). Cinci minute mai târziu, Gâlcă a reluat cu capul din careu, Anca a fost pe fază și și-a salvat echipa cu ajutorul transversalei. La adăpostul avantajului dublu, utiștii au controlat fără mari probleme situația. Doar Alin Mihai a finalizat previ­zibil o acțiune, în timp ce Marius Cioară a scos bine de sub transversală „torpila” lui Copil.
S-a încheiat 0-2, punctele asi­gurând și matematic calificarea în play-off a UTA-ei, în timp ce pe Pîncota o aruncă în play-out, unde – cel mai probabil – va active fără Ionuț Popa la timonă.
Pâncota: Cioară – Dan, Crișan, Dubeștean, Siminic – Pavel, Fuchs – Leucuța, Issa (23 A. Mihai), Vasi (31 Farcaș) – M. Ion (64 Gîlcă). Antrenor: Ionuț Popa
UTA: Anca – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Strătilă (73 Man), Chindriș, Tănase, Hlistei (64 Copil) – Rus, Curtuiuș (82 Vlad). Antrenor: Roland Nagy
Arbitri: Nicolae Botaș (Timișoara) – Adrian Mărginean (Aiud), Nicolae Chițoiu (Timișoara). Rezervă: Răzvan Drăgoi (Timișoara).
Cartonașe galbene: Polgar 62, Manea 69, Copil 88 / Pavel 47, Dubeștean 77, Crișan 79
Observatori FRF: Cornel Corocan (Reșița), Bogdan Pancu (Craiova)