Cu prezența la barajul de menținere/promovare în Liga 1, „Bătrâna Doamnă” era nevoită să ia toate punctele în fața Baloteștiului, pentru a-și alimenta speranțele de locul 2.  La capătul unui prestații extrem de modeste a arădenilor, victoria le-a revenit ilfovenilor, care le-au făcut un serviciu neașteptat celor de la Sepsi, care e –practic – promovată direct în Liga a II-a.
Crezând, probabil, că va avea un meci simplu, că Laurențiu Roșu nu a utilizat chiar ,,unsprezecele,”, stas. Strătilă a fost suspendat, iar Curtuiuș și Muntean au fost lăsați pe bancă.
În primul sfert de oră, am consemnat doar șuturile de la distan­ță, mult peste poartă, ale lui Copil și Petre. Apoi, Piccioni a tras la câțiva milimetri de stâlpul din stânga lui Fulga dintr-o lovitură liberă, iar Nica a replicat printr-o finalizare din unghi prinsă atent de Miron.  Tot oaspeții au avut următoarea situație, prin Ion, care a tras de la 30 de metri exact pe mijlocul porții. Prima ocazie cu adevărat periculoasă a venit după 33 de minute. Adili a centrat de pe dreapta, Petre a reluat cu capul spre colțul lung, dar mingea a trecut de puțin pe lângă. A urmat o perioadă favorabilă oaspeților, care au combinat mai bine în terenul advers și, după ce șutul lui Antoche a șters transversala, a căzut golul de 0-1. Chindriș l-a agățat pe Cl. Herea în careu, același atacant al ilfovenilor înscriind imparabil de la punctul cu var. Până la ultimul fluier al primei părți, Ion a mai avut două lovituri de cap periculoase din interiorul careului, cu Miron intervenind de fiiecare dată salvator. 0-1, rezultat la pauză.
Roșu a mutat cu Stahl în locul lui Vîlceanu, dar tot Ion a avut primul șut pe spațiul porții lui Miron. Ilfovenii au rămas la fel de curajoși, iar arădenii la fel de previzibil în joc și, după ce Fulga a respins lovitura liberă a lui Burlă, a venit și golul de 0-2. În minutul 58, Herea a pătruns ca prin brânză pe stânga în careu și a trimis elegant, pe lângă Miron, ieșit la intercepție. Petre a mai trimis odată cu capul alături pentru una dintre puținele ocazii utiste din prima oră de joc. Nici Curtuiuș nu a cadrat șutul de la 15 metri din situație de unu la unu cu Fulga. UTA a continuat să evolueze modest, iar Herea și mai ales Dedu au trecut pe lângă golul cu numărul trei.
De abia în minutul 78, Stahl a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns în careu pe dreapta, a finalizat din unghi, dar bara de la colțul lung l-a salvat pe Fulga. În minutul 83, ,,centralul” Vidican a sancționat cu penalty un duel în careu dintre Marciuc și Curtuiuș, iar Petre nu a greșit de la 11 metri: 1-2. Muntean a avut și el un șut bun de la 27 de metri, dar mingea s-a dus peste. Pe o contră, Gojnea putea să liniștească defintiv lucrurile, dar șutul său de la marginea careului a fost pradă ușoară pentru Miron. Până la final, doar Copil (șut în cros de la 23 de metri) l-a mai întrebuințat pe Fulga și UTA pierde surprinzător trei puncte și șansa de a rămâne în „cărțile” promovării directe.
UTA: Miron – Adili, Manea (59 Curtuiuș), Gligor, Burlă – Copil, Chindriș, Jorza (52 Muntean), Vîlceanu  (46 Stahl)– Petre, Piccioni.  Antrenor: Laurenţiu Roşu.
CS Baloteşti: Fulga – Antoche, Flămânzeanu, Marciuc, Mirescu (75 C. Dedu) – P. Ioniţă (70 Niculae), L. Ion (90 C. Dicu), M. Neagu, Gojnea – Cl. Herea, Nica. Antrenor: Augustin Călin.
Arbitri: Rareș Vidican – Iulius Timar, Ovidiu Timar. Rezervă: Marius Omuț (cu toții din Oradea).
Cartonașe galbene: Piccioni 65, Adili 70 / Marciuc 60, P. Ioniță 70, Fulga 83
Observatori FRF: Iulian Spătaru (Timișoara), Viorel Lolea (Reșița).