Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în Finala Campionatului Mondial al Cluburilor din Emiratele Arabe Unite, după ce a câştigat, miercuri, cu scorul de 2-1, meciul jucat împotriva echipei Al Jazira, reprezentanta ţării gazdă.
Campioana Emiratelor a deschis scorul în minutul 41, prin Romarinho, cu un şut plasat la colţul lung, din interiorul careului, lateral stânga.
Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea în minutul 53, după ce a pătruns în careu şi a şutat puternic, fără speranţe pentru portarul advers. Golul decisiv i-a aparţinut lui Gareth Bale, care a reuşit să înscrie la prima atingere a mingii, în minutul 81, la câteva secunde de la intrarea pe teren.
În Finala Campionatului Mondial al Cluburilor, Real Madrid va întâlni, duminică, de la 19:00, Gremio, deţinătoarea Copei Libertadores. În semifinale, echipa braziliană a trecut, marţi, cu scorul de 1-0, după prelungiri, de formaţia mexicană Pachuca, campioana CONCACAF.