Reprezentativa României a terminat la egalitate duminică, scor 0-0, un meci important în grupa din Liga Națiunilor. „Tricolorii” au jucat mai bine de o repriză în zece, după eliminarea lui Tamaș. La acea fază, Serbia a ratat o lovitură de la 11 metri, prin Tadić.
Un meci echilibrat timp de 44 de minute s-a schimbat total după eliminarea lui Gabriel Tamaș, atac periculos în careu asupra lui Gaćinović. Arbitrul Kevin Blom i-a acordat direct cartonalul roșu și a dictat 11 metri. Tadić, însă, a trimis peste poartă de la punctul cu var, iar scorul a rămas 0-0.
Nu s-a marcat până la final, jucătorii pregătiți de Cosmin Contra reușind să închidă perfect poarta apărată de Tătărușanu, deși au evoluat cu un om în minus mai bine de o repriză. Arădeanul George Țucudean a fost vârf împins în echipa „tricoloră”, dar nu a avut nicio ocazie de gol.
România: Tătărușanu – Manea, Tamaș, Săpunaru-cpt., Toșca – Băluță, Marin – Maxim (Rotariu 71), Stanciu, Drăguș (Nedelcearu, 45+3) – Țucudean (Keșeru 80). Selecționer: Cosmin Contra
Serbia: Rajković – Rukavina, Milenković, Veljković, Rodić (Miletić 77) – Lukić, Maksimović – Gaćinović (Milinković-Savić 63), Tadić-cpt., Radonjić – Mitrović. Selecționer: Mladen Krstajić