FOTBAL - GRECIA - ROMANIA - CM 2014 - PLAY OFFReprezentativa de fotbal a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului Mondial de anul viitor din Brazilia. După 1-3 la Pireu, „tricolorii” nu au reuşit decât un egal cu Grecia, 1-1, în returul barajului de pe Arena Naţională. România a repetat jocul slab din prima manşă, evoluând fără vlagă şi orizont. Naţionala ţării noastre s-a trezit pentru câteva minute în repriza secundă, după ce a egalat prin autogolul lui Torosidis, dar nu şi-a creat nici o ocazie mare de gol. Grecii au jucat pragmatic, au deschis scorul la singura şansă ivită, prin Mitroglou, au tras apoi de timp, închizând bine culoarele. Cei peste 50.000. de suporteri români prezenţi în tribunele Arenei Naţionale au cerut plecarea selecţionerului Victor Piţurcă, care însă a declarat la final că nu îşi dă demisia de la cârma naţionalei. România va urmări Mondialul din Brazilia la televizor, în timp ce Grecia, adversarul pe care o naţiune întreagă şi l-a dorit ca adversar la baraj, merge la marele bal de anul viitor.
Franţa, Portugalia şi Croaţia merg la Mondial
Tot marţi seară s-au disputat şi manşele secunde ale celorlaltor trei meciuri de baraj din zona europeană. Învinsă în tur cu 2-0, Franţa a întors soarta calificării în stil de mare echipă, câştigând la Paris cu 3-0 în faţa Ucrainei, prin reuşitele lui Sakho 22, Benzema 32 şi Gushev aut.72. Tot în Brazilia vor mai juca la Cupa Mondială selecţionatele Portugaliei, care după 1-0 în tur s-a impus în faţa Suediei şi în returul de la Stockholm, scor 3-2 (Ibrahimovic 68,72 / Cristiano Ronaldo 50, 77, 79) şi Croaţiei, care după 0-0 în Islanda, avea să se impună în manşa secundă, de la Zagreb, cu 2-0 (Mandzukic 27, Srna 47).
România – Grecia 1-1. Marcatori: Torosidis (55 aut.) / Mitroglou (23)
Stadion: „Arena Naţională”, Bucureşti
Spectatori: 53.174
România: Tătăruşanu – Măţel, D. Goian, Chiricheş, Raţ – Hoban – Torje, Stancu, Tănase, Maxim – Marica. Antrenor: Victor Piţurcă
Grecia: Karnezis – Torosidis, Siovas, Papastathopoulos, Holebas – Maniatis, Karagounis, Tziolis – Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Antrenor: Fernando Santos
Arbitru: Milorad Mazic (Serbia).