România învinge neconvingător Malta

0
86

Selecționata României a trecut de Malta, duminică seară, scor 1-0, însă succesul nu a fost nici pe departe convingător, speranţele pentru adevăratele meciuri din preliminariile EURO 2020, cu Norvegia şi Suedia, scăzând dramatic. După un meci cu Spania (scor 1-2) în urma căruia Cosmin Contra a recunoscut public că jucătorii săi au fost fricoşi, naţio­nala României a venit la Ploieşti, pentru meciul cu Malta, o naţională modestă, care face sărbătoare din orice punct obţinut. României i-a fost anulat golul marcat de Răzvan Marin, din minutul 11, după ce arbitrul tuşier a ridicat fanionul pentru o poziţie de ofsaid, în care s-a aflat Florin Andone. La una dintre primele faze ale reprizei secunde, mai precis, în minutul 47, George Puşcaş a marcat, primul gol și singurul al partidei. Ianis Hagi a centrat din corner, iar atacantul lui Reading a reluat cu capul în plasă.
În minutul 87, arbitrul tuşier i-a anulat golul reprezentativei Maltei, înscris de Farrugia, din cauza unui ofsaid.
România: Tătăruşanu – Chipciu, Rus, Chiricheş, Ştefan – Cicâldău, Marin (Stanciu 59), Bordeianu, Hagi (Grozav 71) – Andone, Puşcaş (Keşeru 77)