După un turneu final excelent, în care România a ajuns până în Semifinalele Campionatului European din Italia şi San Marino, echipa lui Mirel Rădoi a început o nouă campanie de calificare, din care au făcut parte atât jucători din vechea gene­raţie, cât şi nume noi. George Pușcaș este unul dintre fotbaliștii care au ieșit de sub vârstă, iar arădeanul Adrian Petre a devenit automat titular în atacul „tricolorilor” mici. Numai că fotbalistul lui Esbjerg nu a rupt gura târgului și a și fost schimbat de Rădoi după 72 de minute de joc, cu Ganea. În schimb, Răzvan Oaidă, fotbalist originar de Petroșani, crescut de Atletico Arad, a rămas pe bancă.
Olsen a deschis scorul după doar trei minute. Danezul a pătruns în careu şi l-a învins pe Aioani cu un şut în forţă. Boboc, Dima, Băluţă şi Paşcanu nu au intervenit, permiţându-le astfel gazdelor să marcheze.
În minutul 16, danezii au lovit bara prin Holse, care a încercat să centreze în faţa porţii, însă mingea a nimerit stâlpul din stânga portarului României. În minutul 28, gazdele au avut o nouă şansă de a face 2-0, însă fundaşul Dima a respins din apropierea liniei porţii.
România a început să devină periculoasă în a doua parte a primei reprize, când Florin Coman a ratat două şanse importante.
După pauză, Mirel Rădoi a apelat la mai multe schimbări, însă tot danezii au fost cei care au înscris. Olsen a făcut dubla în minutul 55 şi tot jucătorul de la Bologna putea să înscrie şi în minutul 66, însă şutul său a lovit bara.
Florin Coman a redus din diferenţă în minutul 80, cu un şut de la aproximativ 25 de metri, în stilul celui marcat la EURO 2019, contra Angliei.
În minutul 90+2, România a obţinut o lovitură de la 11 metri, după un fault comis de portarul danez asupra lui George Ganea. Florin Coman a trimis în partea dreaptă, însă şutul său a fost respins de Christensen și scorul a rămas 2-1 pentru gazde.
Astfel, România U21 a început cu un eşec cu 2-1 grupa 8 de calificare la EURO 2021, din care mai fac parte Danemarca, Finlanda, Ucraina, Irlanda de Nord şi Malta. Următoarele meciuri ale naţionalei de tineret vor avea loc pe 10 şi 14 octombrie, pe teren propriu, contra Ucrainei şi a Irlandei de Nord.
România: 12. Aioani – 18. Rațiu ( 19. Velisar 66) , 4. Pașcanu, 3. Dima (15. Chindriș 66), 2. Boboc – 17. Olaru, 5. Băluță-cpt, 8. Dragomir (20. Ciobanu 51) – 10. Drăguș (22. Dobre 66), 11. Petre (9. Ganea 72), 7. Coman. Rezerve neutilizate: 23. Dur-Bozoancă – 6. Grigore, 14. Oaidă, 21. Neicuțescu. Selecționer: Mirel Rădoi
Danemarca: 1.Christensen – 3. Anymbe, 6. Sorensen, 5. Nelsson, 2. Poulsen – 8. Hjulmand (20. Kofod Andersen 46), 19. Nartey, 17. Holse (18. Madsen 86) – 7. Olsen, 10. Bruun Larsen, 14. Dreyer (9. Odgaard 66). Rezerve neutilizate: 16. Vindhal-Jensen – 11. Jensen, 12. Ibsen, 13. Amundsen, 15. Damsgaard, 21. Rasmussen. Selecționer: Albert Capellas