petcut

Naţional Sebiş a jucat sub presiune maximă, în ultimul meci din acest an. Lider în C5 până ieri, când Cugirul şi Pâncota au trecut în faţă, trupa pregătită de Mihai Petcuţ risca să termine 2013 pe 2 sau chiar 3, situaţie în care sărbătorile ar fi fost triste pe malul Crişului Alb. După 5 meciuri fără victorie, „alb-albaştrii” şi-au făcut însă treaba în deplasarea de la Jucu, urmând să ierneze în fotoliul de lider. Misiunea Sebişului a fost complicată în meciul de astăzi, ultimul al etapei a 15-a şi implicit al anului în seria a 5-a a eşalonului 3.

Apărare improvizată: Ban şi Mândruşcă marcatori!

În absenţa întregii linii de apărare – Mînecan şi Morariu suspendaţi, iar Albert şi Neacşu accidentaţi – dar şi fără argintul viu Dobricean, şi el indisponibil, liderul a improvizat masiv în defensivă, dar s-a blindat la mijloc, pentru a controla jocul. Mândruşcă nu doar că şi-a făcut treaba ca fundaş central, dar a şi deschis drumul spre victorie, marcând cu capul din apropiere, după un corner de pe dreapta. La 1-0, Blănaru a ratat desprinderea, iar la pauză s-a intrat cu avantaj minim de partea sebişenilor. Liderul avea să facă 2-0 în debutul părţii secunde, după un scenariu aproape identic al primei reuşite: Ban a finalizat cu o lovitură de cap un corner venit de pe dreapta.

Victorie obţinută după faze fixe

Conturile puteau fi încheiate cu un sfert de oră înainte de final, dar Beuran a ratat o ocazie monumentală. Gazdele au presat apoi, dar nu au reuşit decât golul de onoare. Jucu a înscris în minutul 87, tot după o fază fixă, mai exact o lovitură liberă bine executată în careu şi finalizată cu capul de un jucător clujean. Victorie mare pentru Naţional Sebiş, care se deblochează exact la timp şi rămâne lider peste iarnă în C5, la 2 puncte distanţă de Metalurgistul Cugir şi 3 de Şoimii Pîncota. Mihai Petcuţ a aliniat următoarea formulă: Şoltesz – Ban, Mândruşcă, Moise, Jude – Avădanei (91 Balint), Blănaru, Coţan, Beuran (88 Galea), Bozian – Miron.