După meciul UTA-ei Under 19 cu Felnacul, și „satelitul” echipei fanion a Aradului și-a măsurat forțele în plin minicantonamet cu formația de pe ultimul loc al podiumului Ligii a IV-a a județului vecin, Bihorul Beiuș. Cu mențiunea că Dan Oprescu și Cristi Păcurar au contat pe destui fotbaliști care pot evolua oricând la Elite, să spunem că „roș-albii” s-au impus cu un sec 4-0.
Până la pauză a fost deja scor de neprezentare, în urma reușitelor semnate Covaci, Nedelcu și Iuga, iar în ultimele 45 de minute a punctat Ungur. A fost golul de des­părțire al puternicului atacant de UTA și asta pentru că fostul său club și-a schimbat discursul și cere bani în contul eliberării fotbalistului de 18 ani.
În rest, tehnicienii arădenilor au avut efectiv de aproape două echipe, Mureșan și Coadă fiind singurii integraliști. „Diferența dintre echipe a fost evidentă în favoarea noastră, dar nu asta este important, nici măcar scorul. Urmărim ca toți jucătorii să primească minute, să făcă un antrenament bun și să nu se accidenteze. Suntem undeva la mijlocul pregătirii de iarnă, se știe că scopul nostru este în principal creșterea individuală a tinerilor clubului și tot ceea ce facem se concentrează pe acest lucru”, a spus Dan Oprescu, după testul de azi, de pe „Șega”, cu teamul pregătit de Rudy Kovacs.
UTA II (prima repriză): Mureșan – Zdrențan, Iuga, D. Lazăr, Dinculescu – Coadă, Dobrean – Ghergar, Toma, Covaci – Nedelcu
UTA II (repriza a doua): Mureșan – Pop, Wild, Vasiu, Revesz – Brănișteanu, Coadă – Mager, Vasile, Mandache – Ungur
Beiuș: Odobasianu – Copil, Foghiș, Stan, Mîndru – Fl. Popa, Kurut – Silaghi, G. Popa, Tipea – Țirban. Au mai jucat: Trip – Mihuța, Toma, Degău, Dumea, Miklo