Medion   DIGITAL CAMERAJumătatea lunii mai din 1945. Ororile războiului sunt încă proaspăte în Europa și în România. Totul e în refacere, inclusiv fotbalul. Lăsăm istoria să-și urmeze cursul și mutăm ochii pe Ludovic Bonyhadi, legitimat la KMSE Cluj, cum se numea atunci CFR-ul.
E acolo într-o superechipă, alături de portarul Marki, de fundașii Vass și Pall, sau de mijlocașii Petschovsky și Reinhardt. Clujul vine în Capitală pentru „Turneul celor patru – Parada vedetelor”. Campionatul Diviziei A avea să înceapă abia anul următor și, până atunci, cluburile și fotbaliștii se „căutau”. Atacantul a impresionat din prima, Gazeta Sporturilor a intuit că se discuta de un mare star și, ca atare, l-a abordat.
Reporterul Petre Hidioșanu l-a găsit „luându-și micul dejun personal, înaintea celui oficial, cu echipa. Mânca slănină cu pâine și câteva zeci de ridichi cu respectiva brânză. Un aperitiv, cum spunea el”.
Prezența fizică a tunarului? „Pe cât e de înfipt ca și centru atacant, pe atât este de sfios în viața particulară. Cel puțin așa mi s-a părut mie. E voinic de te sperii. În fond, nu-i nici exagerat de înalt și nici tocmai, tocmai gras. Dar e voinic, și o spun cu tot regretul, căci am fost nevoit de două ori să dau mâna cu mâna lui. Actualmente are 82 de kg și 1,80 m înălțime. A fost însă mai solid”.
Cei doi petrec cinci minute împreună.
– Unde ai învățat football?
– La Budapesta, la clubul Zugyo. La 11 ani jucam în echipa de pitici.
– În prima echipă când ai jucat?
– La 15 ani am fost introdus în formația din Szeged.
– Și în echipa națională?
– La 19 ani am jucat în echipa Ungariei contra Italiei. Matchul s-a disputat la Torino. Eram centru înaintaș. Am marcat un goal, dar am pierdut cu 1-3.
(…)
– În altă ordine de idei, ești căsătorit?
– Nu.
[Un „nu” aproape afirmativ.]
– Și nici n-ai de gând?
[Clujeanul bagă mâna în buzunar și scoate un portret: un chip de fată cu ochii pătrunzători și zâmbet fotogenic.]
– Asta în loc de răspuns, mai spune Bonihady.
Îi lăsăm pe cei doi să mai povestească. Restul e istorie. La scurt timp, în decembrie 1945, Bonyhadi ajungea la ITA împreună cu Adalbert Pall. La Arad îi așteptau vechii colegi Marki, Reinhardt și Vass, plus Meszaros, Băcuț, Toth III. Se pregăteau Lorant și Petschovsky, iar prima mare generație era gata să strălucească. Peste șase luni începea prima ediție a Diviziei A de după război.
Comunicatul ediției din 2015 a Turneului de fotbal
interliceal „Ladislau
Bonyhadi” – ediția a III-a
Consiliul Județean al Elevilor și Suporter Club UTA, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret, Asociația Județeană de Fotbal, Comisia Județeană de Arbitri Arad şi clubul UTA, organizează cea de-a treia ediție a turneului de fotbal inter-liceal „Ladislau Bonyhadi”. Precum în ediţiile precedente, ne propunem ca prin acest turneu să fie cultivat spiritul competiţiei sportive printre elevii arădeni de liceu alături de conştientizarea tradiţiei fotbalistice a Aradului, construită cu eforturile marilor campioni care au îmbrăcat de-a lungul timpului tricoul alb-roşu al „Bătrânei Doamne”. Nu în ultimul rând prin acest turneu ne dorim să apropiem liceenii de UTA, ajutându-i să înţeleagă frumuseţea susţinerii echipei de suflet a oraşului sau județului lor.
Aspecte organizatorice
Turnelul se va desfăşura în perioada 25-26-27 februarie, la Sala Polivalentă „Victoria” din Municipiul Arad. Programul final va fi adus la cunoştinţa participanţilor şi publicului după finalizarea perioadei de înscrieri;
Competiția se adresează tuturor liceelor din municipiul și județul  Arad. Înscrierea echipelor se va face până luni, 23 februarie (ora 12.00). Îi rugăm pe coordonatorii echipelor (profesorii) să-şi înscrie echipele la unul din următoarele numere de telefon: 0745-661962 (Darius Negîrla – Consiliul Județean al Elevilor) sau 0722-725081 (Lucian Cozma – Suporter Club UTA), ori printr-un mail la adresa: suporterclubuta@yahoo.com.
Fiecare liceu are dreptul să-și înscrie în competiție o singură echipă. În funcție de numărul echipelor înscrise se vor forma grupe, urmate de fazele eliminatorii în care se vor califica primele două echipe clasate în fiecare grupă. Tragerea la sorți a componenței grupelor va avea loc în data de 23 februarie, ora 14.00  , la Inspectoratul Școlar Județean Arad.
Meciurile vor fi arbitrate de arbitri desemnați de Comisia Județeană de Arbitri Arad.
Având în vedere spațiul generos al Sălii Polivalente, echipele pot fi însoțite de propriile galerii care să-și încurajeze favoriții.
Regulament
Jucătorii trebuie să fie elevi ai res­pectivului liceu indiferent de forma de învățământ, însă vârsta lor să nu depășească 20 de ani;
Durata partidelor va fi de 20 de minute (10 minute/repriză și o pauză de un minut între reprize cu schimbarea terenurilor);
Numărul de jucători în teren este de 5 + 1. Lotul poate fi compus din maxim 12 elevi;
Jucătorii vor evolua numai în echipament sportiv şi pantofi de sport fără crampoane;
Portarul nu poate juca mingea cu mâna din pasa coechipierului, în caz contrar se acordă o lovitură liberă indirectă echipei adverse;
Lovitura de la poartă se va executa numai de către portar şi numai cu mâna;
Zidul în cazul loviturilor directe se va situa la 4 metri distanţă faţă de locul din care se execută lovitura;
Schimbarea jucătorilor se face ca la handbal, prin spaţiul de schimb al fiecărei echipe;
Se va aplica regula cartonașelor galbene și roșii în felul următor: jucătorul care va primi un cartonaș roșu direct va fi eliminat  din joc cu posibilitatea de înlocuire după 5 minute, iar în funcție de gravitatea abaterii va primi sancțiuni suplimentare (suspendare număr de jocuri, eliminare din turneu în cazul unor fapte de o gravitate deosebită precum actele de violență); jucătorul care va primi două cartonaște galbene în același meci va fi eliminat din joc cu posibilitatea înlocuirii sale peste după două minute.
La finalul meciurilor din grupă vor fi aplicate următoarele criterii de departajare: numărul de puncte, meciul direct, cel mai bun golaveraj, numărul mai mare de goluri marcate. În caz de egalitate de puncte între trei echipe se va face un clasament cu rezulatele obținute în meciurile directe dintre acestea, respectându-se aceleași reguli de departajare. După fiecare meci din grupe încheiat la egalitate se vor executa lovituri de departajare al căror rezultat va fi luat în calcul ca și criteriu de departajare numai în cazul egalității perfecte la întocmirea clasamentului final din grupă
Pentru celelalte prevederi necu­prinse în prezentul document se aplică Regulamentul Federaţiei Române de Fotbal;
Câștigătorii primelor două ediții ale turneului ”Ladislau Bonyhadi” au fost:
* Ediția I, 2013 – Colegiul Național „Vasile Goldiș” Arad
* Ediția a II-a, 2014 – Colegiul Economic Arad
Ladislau Bonyhadi este deţinătorul la zi al recordului naţional al celui mai mare număr de goluri marcate într-un singur sezon competiţional: 49 de goluri în campionatul 1947-1948. Alături de celelalte glorii ale „Bătrânei Doamne”, Bonyhadi reprezintă setea de performanţă, profesionismul, arhetipul fotbalistului total la care ar trebui să aspire toţi tinerii jucători de fotbal.
„Bonyhadi ştia un singur lucru: tot timpul trăgea la poartă. Nu deasupra, nu lângă, în majoritatea cazurilor trăgea pe poartă. Nu ca azi, când, sigur, e alt joc, apărările sunt mai bine organizate. Avea viteză fantastică de pornire, deși avea 90 de kilograme, dar la suta de metri alerga 11,2, 11,3 secunde. Și cu stângul și cu dreptul trăgea aproape la fel. Și era foarte simpatic” – profesorul Dionisie Piroş despre Ladislau Bonyhadi într-un interviu pentru www.sportarad.ro şi Glasul Aradului, anul 2013.