hlisteiŞofronea lui Roli Balaj s-a încadrat în categoria echipelor care, odată ajunse pe „Francisc Neuman”, recurg la o apărare supraaglomerată şi încearcă să domolească apetitul ofensiv al UTA-ei, aşa cum s-a întâmplat de atâtea ori de-a lungul campionatului. Timp de o repriză, „instalatorii” au rezistat. În tabăra lui Roland Nagy s-a simţit o doză de apăsare după egalul de la Pecica, dar Hlistei a dorit să şteargă cât mai rapid acea ultimă impresie, iar în minutul 3 a tras în bară din lovitură liberă de la 30 de metri!
Blondul jucător al alb-roşiilor avea să fie omul meciului. După un prim act alb, controlat aproape în totalitate de utişti, Hlistei a repetat figura, de la aproximativ aceeaşi distanţă şi mingea era să rupă plasa, 1-0 (53)! Galeria utistă pregătit o coregrafie dedicată zilei de 18 aprilie, aniversarea Bătrânei Doamne, l-a salutat pe Mircea Leac, mijlocaşul atât de iubit în anii 70-80, sosit în vizită din SUA, apoi a sărbătorit un nou gol superb al aceluiaşi Hlistei: Varga i-a aruncat mingea în careu de pe dreapta, mijlocașul și-a a scos din joc adversarul cu o preluare pe piept și a aruncat mingea în plasă cu o lovitură de cap de la 7 metri, 2-0 (72).
Finalul a fost spectaculos, cu utiştii eliberați de presiuni și dezlănţuiţi. La puține clipe după ce a intrat pe teren, golgeterul Măgulean a făcut 3-0 cu un șut plasat din marginea suprafeței de pedeapsă (78).  Introdus la pauză, Flavius Pavel a marcat elegant după ce a recepționat pasa în gaură a aceluiași Măgulean și și-a pierdut pe drum toți adversarii, 4-0 (87), iar concluzia a scris-o Leucuța, eroul meciului cu Gloria, cu reluare simplă din marginea careului mic, 5-0 (88).
UTA: Mitrea – Ad. Popa, Wild, Botiș, Filaret – Avrămuțiu (46 Fl. Pavel), Varga, Nădăban (74 Măgulean) – Hlistei, Stănai (46 Leucuţa) – C. Rus (71 Gheorghiță).
Aqua Vest: Leva – Gherasă (28 Bodescu), Roman, O. Moisă, Stanciu –  Bura, Ursoi (73 C. Popa), Liga, L. Olariu (83 R Demian), D. Don – Sînt (83 Dobre).
Arbitri: Radu Bîtea – Emil Arsa, Adrian Vasile. Observatori: Corneliu Tiulea, Daniel Scridon.