dobriDe când și-a schimbat antrenorul, gruparea de pe malul Crișului Alb nu mai iartă pe nimeni. În primul meci al play-offului, Oșorheiul nu a avut nicio șansă la Sebiș și nu neapărat ca diferență de scor, ci ca desfășurare a ostilităților. Gazdele au fost mereu la controlul disputei, au punctat de două ori,  iar în defensivă nu au riscat deloc.
Combatantele s-au tatonat în startul partidei, dar după un sfert de oră „alb-albaștrii” au accelerat și oaspeții au tremurat la șuturile lui Mândrușcă și Dobricean. La a treia tentativă, tabela avea să se modifice. În minutul 16, Coțan a centrat din corner, iar Mândrușcă a marcat cu capul în stânga portarului: 1-0. A urmat un joc destul de încâlcit la mijlocul terenului, de vină fiind și starea destul de proastă a terenului. Până la odihnă, singurele faze mai răsărite le-au aparținut lui Blănaru, care a trecut de puțin pe sub balonul centrat de Beuran și Dobricean – șut din lovitură liberă peste poartă.
Tot amfitrionii au fost mai periculoși și în debutul mitanului secund. Blănaru a trecut elegant de Hering, a pasat în centrul careului, de unde Mîndrușcă, ușor dezeechilibrat a tras peste poartă. Cum bihorenii nu au avut puterea să reacționeze în vreun fel, a venit și reușita de 2-0. Coțan a intrat pe partea stânga în careu, a pasat în spate pentru Dobricean, care a înscris nestingherit de la 17 metri în stânga lui Ghilea. De abia cu 7 minute înainte de final, fundașul Pop i-a dat ceva emoții lui Șoltesz cu o torpilă de la peste 30 de metri deviată puțin și de nou intratul Mihai Moise. În penultimul minut de joc, Blănaru a scris concluzia confruntării cu un șut respins cu dificultate de Ghilea. A fost Sebiș – Oșorhei 2-0, iar trupa lui Dan Stupar și Ionuț Popa se pregătește de deplasarea de foc de la Cugir.
Național: Șoltesz – Jude (48 Mînecan), Albert, Morariu (80 M. Moise), Neacșu – Coțan, Chindriș – Beuran (50 Răducă), Dobricean (75 Digbeu), Blănaru –  Mîndrușcă. Antrenor: Dan Stupar.
CS Oșorhei: Ghilea – Matei, Pintea (86 Chețan), Ș. Pop, Hering, Boneta, Magda, Ember, A. Moise, Ov. Popa (82 Ganea), Cr. Andor (90 Mladoniczki). Antrenor: Rudy Kovacs
Arbitri: Dan Dreve (Cluj) – Marius Bălan (Dej), Petrică Cîmpeanu (Cluj).
Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa) și Viorel Lolea (Reșița)