fotbalEchipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia Astra Giurgiu, în derbiul etapei a IX-a a Ligii I, în care gazdele au lovit de două ori bara prin Chipciu şi Breeveld. În minutul 53, după ce Chipciu a căzut în careu, steliştii de pe banca tehnică au solicitat penalti, iar antrenorul de portari Ştefan Preda a fost trimis în tribune din cauza protestelor. În repriza a doua, fanii stelişti de la Peluza Sud au aprins mai multe torţe în culorile roşu, galben şi albastru şi au scandat trivialităţi împotriva Ungariei. Ambele formaţii se află la prima remiză în acest sezon.
Steaua Bucureşti: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Toşca (Latovlevici ‘69) – Prepeliţă, Breeveld (Iancu ‘71) – Sânmărtean, Rusescu (Stanciu ‘36), Chipciu – Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.
Astra Giurgiu: Lung Jr. – Pliatsikas, Oros, Ben Youseff, Junior Morais – Seto, Laban – Enache (Yahaya ‘90+1), Budescu (Cristescu ‘87), William – Bukari (Rus ‘90). Antrenor: Daniel Isăilă.