A 71-a ediție a „Balcaniadei” de atletism i-a surâs delagației României, care a cules cele mai multe medalii.
Totul s-a întâmplat la Stara Zagora (Bulgaria), acolo unde atleții „tricolori” au pus mâna pe nu mai puțin de 23 de medalii, dintre care 9 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz.
La acest palmares a contribuit și Cristina Simion. Sportiva legitimată de la CS Universitatea Aurel Claicu Arad a luat argintul în proba de 3000 de metri. Timpul „studentei” a fost de 9 minute, 31 de secunde și 69 de sutimi. Din păcate, Nicolae Coman, legitimat și el la gruparea condusă de Ovidiu Șerban, a ratat de puțin podiumul în proba de 1500 de metri. Acesta s-a clasat pe locul 4, cu timpul de 3:45.37.
Dar, Aradul a fost la înălțime și prin Andrei Gag. Bocsiganul de la CSM București a fost primul la aruncarea greutății, confirmând startul bun de an.
Grecia, cu 22 de medalii ( 8-9-5) și Serbia, cu 12 medalii (8-2-2) au completat podiumul pe națiuni.