Surpriză neplăcută: Crișul Chișineu Criș – FC Hunedoara 1-2

0
60

Crișul a pierdut și șansa matematică de a termina campionatul pe podium, după înfrângerea de pe teren propriu în fața celor de la Hunedoara.

Gazdele au început bine, cu o minge trimisă în bară chiar în primul minut de Bozian, ca după alte doar trei minute Ciornei să deschidă scorul. În cele din urmă însă Hunedoara a întors rezultatul și a obținut o victorie uriașă în lupta pentru evitarea retrogradării.

Cum s-au marcat golurile:

1-0 (min. 4): Ciornei a scăpat frontal printre fundașii adverși și l-a executat cu sânge rece pe Apostol

1-1 (min. 28): D. Creciunesc marchează de la colțul lung după o centrare a lui Vasinc de pe dreapta

1-2 (min. 72): Corner Cristian, Pavel respinge până la Lehel, care trimite în vinclul porții lui Dagău

Formații:

Crișul: Dagău – Sabău, Pavel, Siminic – Ciornei (61 Clej), Ianc, Fl. Gâlcă, Suslak – Piț (86 Lazăr), Modan, Bozian (65 Matei).

FC Hunedoara: Apostol – Cr. Creciunesc (84 Herci), Ionică, Dulap, Cr. Bulardă (59 Lehel) – D. Creciunesc, R. Cristian – Bloj (65 Tecsi), Kocsis (89 Cămărășan), Marinca – Vasinc.

Arbitri: Răzvan Ladăr (Zalău) – Ludovic (Aleșd), Bogdan Gireadă (Oradea)

Observatori FRF: Ioan Maja ( Cluj-Napoca), Constantin Făniță (Timișoara)

Liga a III-a (seria a 4-a), etapa a 28-a:

Vineri, 10 Mai, ora 18.00

CNS Cetate Deva – CSM Lugoj  3-1

M. Lupu (55), Ed. Dina (65), Cocan (82) / Onţel (78 – pen.)

ACS Dumbrăviţa – Metalurgistul Cugir 2-0

Telescu (12), Voinea (52)

Şoimii Lipova – CSM Şcolar Reşiţa 0-2

Velcotă (6), Staicu (64)

Naţional Sebiş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 3-1

Szekely (13), Mateucă (43), Susan (67) / Budur (79)

Sâmbătă, 11 Mai, ora 18.00

Crişul Chişineu Criş – CS Hunedoara 1-2
Ciornei (4) / D.  Creciunesc (28), Peter Lehel (72)

Gloria Lunca Teuz Cermei – Millenium Giarmata 5-2
Vlad (17), A. Iuga (32), Mager (45), Prună (71), D. Bulza (81) / M.Călin (33), Rosenblum (78)

Industria Galda – Unirea Alba Iulia 2-1
Daniel Lupşan (86), Alexandru Circov (88) / Andrei David (60)

CS Ocna Mureş – FC Avrig 1-3
T. Cristea (71) / M. Codrea (32, 53), S. Bucur (83)Clasament

Etapa următoare (17-18 mai):Sebiș – Deva, Ghiroda – Ocna Mureș, Avrig – Lipova, Reșița – Dumbrăvița, Cugir – Galda, Alba Iulia – Cermei, Giarmata – Criș, Hunedoara – Lugoj.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.