tenisJucătoarea spaniolă de tenis Garbine Muguruza, care a reușit să o elimine pe românca Simona Halep, numărul 2 mondial, în turul secund al turneului WTA de la Wuhan (China), a fost nevoită să se retragă de la această competiție, dotată cu premii în valoare totală de 2,44 milioane dolari, conform Agerpres tenismena a părăsit competiţia din cauza unei gastroenterite. Muguruza, ocupanta locului 22 în ierarhia WTA, învingătoare cu 2-6, 6-2, 6-3 în partida cu Halep, ar fi trebuit să o întâlnească în turul 3 pe ucraineanca Elina Svitolina, care a obținut astfel calificarea în sferturile de finală fără să joace.
Abandonul ibericei vine după cel al americancei Serena Williams, numărul unu mondial, care s-a retras de pe teren marți, în finalul primului set al meciului cu franțuzoaica Alize Cornet, în momentul în care scorul era de 6-5 în favoarea jucătoarei din Statele Unite. Alize Cornet s-a calificat, între timp, în sferturile de finală, după victoria cu 7-6 (7/4), 1-6, 6-3 înregistrată în fața belgiencei Kristen Flipkens.