stuparValea Mureșului le priește tinerilor utiști! Etapa trecută, UTA II câștiga la Păuliș. Sâmbătă, în a doua deplasare consecutivă din retur, băieții lui Dan Stupar (Cristi Păcurar și Francisc Tisza au rămas la Arad pentru meciurile de gală dedicate aniversării) au câștigat la Lipova!
Junii Bătrânei Doamne au marcat două goluri în trei minute – Copaci (36) și Bulza (39). Component al UTA-ei anul trecut, Flavius Pavel nu și-a iertat (o parte din) foștii colegi, relansând meciul foarte repede (41). Cu 1-2 s-a intrat la pauză, Șoimii au tras puternic să întoarcă rezultatul, dar defensiva condusă de Cotoc și Wild a rezistat cu brio, iar UTA II a luat toate punctele.
„Meci greu, știam că ne așteaptă o echipă destul de motivată, aflată în plasa Pecicăi. O primă repriză pe care am controlat cap-coadă, am înscris, ne-am creat alte oportunități, dar o greșeală de portar i-a readus în joc pe adversari. A doua repriză mai echilibrată, au încercat să revină cu mingi lungi, au avut multe lovituri libere, unele pe merit, altele puțin mai ușor acordate. Pe acest fond, au avut chiar și o bară, în vinclu. Îmi felicit băieții pentru efort, abnegație. Din dorința de a câștiga, gazdele au încercat să pună presiune pe copii, dar ei au răspuns pozitiv. Victorie meritate, în fieful unei echipe care va pune probleme inclusiv Pecicăi”, a povestit Dan Stupar.
UTA II a mers excelent în retur, având până acum patru victorii și o singură înfrângere, în fața Unirii Sîntana. „Copiii sunt în creștere, asta s-a urmărit. Au un tur împreună,  s-au mai maturizat, au înțeles ce înseamnă campionat de seniori, răspund mai bine și moral și agresivității de la nivel. Sperăm ca evoluțiile să fie din ce în ce mai bune. Ne gândim la mai mult și la mai bine”, a conchis Stupar.
Șoimii: Trifoi – Orza, Moisă, L. Calancea, Denuț, Borlean (D. Ghergar), Cati, Sg. Popa, Gornic (Borteș), Fl. Pavel, Petrila.
UTA II: Mara – Prună, Wild, Cotoc, Suslak, O. Ghergar (Copaci), Tănase, Dobrean (Ghiunghiuș), Vlad, Bulza (Petrache), Leucuța.
Arbitri: brigadă din Ungaria – Florin Dumitru, Valer Mărginean.