Divizionarele secunde arădene  au abordat al doilea amical al iernii cu stări de spirit diametral opuse. „Alb-roșii” veneau după un cantonament în care au beneficiat de toate condițiile specifice unei pregătiri bune de iarnă, în timp ce „alb-negrii” sunt măcinați de incertitudini și se antrenează zi de zi pe unde apucă. Până la urmă, dincolo de meritele fotbalistice ale trupei lui Nagy, aceste aspecte s-au dovedit importante în configurația finală a scorului.
Primul gol a venit repede, după numai 6 minute. Gligor a centrat din lovitură liberă, iar Hlistei a împins mingea pe lângă Cioară din careul mic. Leucuța a avut imediat șansa egalării, dar lovitura sa de cap, din poziție ideală, s-a dus peste poartă. UTA s-a întors rapid în atac, dar „capul” lui Curtuiuș a întâlnit doar bara, în timp ce reluările succesive din careu, ale lui Botiș, au fost respinse cu dificultate de Cioară. O perioadă bună de joc a Pâncotei a fost concretizată cu golul de 1-1. Balonul a ajuns la Dragalina în 8 metri, iar decarul a trimis pe sub Miron în plasă. Scorul s-a schimbat din nou cu două minute înainte de odihnă. Pavel l-a culcat în careu pe Hlistei, iar Strătilă l-a păcălit pe Cioară de la punctul cu var.
Deși a intrat pe teren cu mulți jucători tineri, plus cei în probe (Mbambi și Pîslaru), UTA a rămas echipa mai periculoasă. După ce Rus și Murakami au ratat din poziții bune, același jucător japonez nu a mai ratat golul de 3-1. Pasa a venit de la același Rus și a fost una de efect, cu călcâiul, iar „Gent” a finalizat în cros, pe lângă Pașcalău. O reluare anemică din apropiere a lui Dragalina a fost singura zvâcnire a „șoimilor”, care în penultimul minut de joc au încasat și golul cu numărul patru. Bine angajat în adâncime de Roman, Rus a întors perfect balonul în careu pentru Petre, iar tânărul atacant a trimis din demi-voleu pe lângă portarul Pîncotei.
UTA: Miron (46 Anca Trip) – Polgar (46 Moza, 70 Pîslaru), Botiș (46 Tănase), Manea (46 Lazăr), Gligor (46 Burlă) – Stratilă (46 Costin, 70 Dinculescu), Chindriș (46 Mbambi), Jorza (46 Roman), Hlistei (46 Murakami) – Man (46 Rus), Curtuiuș (46 Petre).
Pâncota: Cioară (70 Pașcalău) – Dan, Pascariu (78 Ianc), Dubeștean, Siminic – Leucuța (70 Gîlcă), Pavel (46 Issa), Fuchs (75 Suciu), Pirtea (46 Farcaș) – Dragalina, M. Ion (65 A. Mihai).
Arbitri: Mircea Ardelean – Pantea, Gabriel Hărduț