Echipa fanion a Aradului a pierdut cel mai clar meci al stagiunii pe arena „Eugen Popescu” din Târgoviște. Scorul e puțin mincinos, în sensul că la 0-0 și 1-0, UTA a avut situații excelente de a marca, dar Man și mai ales Hlistei au ratat incredibil.
În ciuda vremii ploiase și a gazonului ud, partida a avut un ritm bun încă din start. Astfel că, în minutul 5, s-a înregistrat prima situație de poartă. Mihai a șutat puternic de la 30 de metri, iar Miron a reținut în doi timpi. Imediat după, pe o contra, Strătilă a centrat perfect de pe dreapta, iar Hlistei, scăpat din marcaj a reluat slab cu capul din 6 metri și Pătru a respins. Același decar al arădenilor a mai avut o tentativă, de data aceasta de la distanță, dar balonul s-a dus milimetric peste poartă. În replică, Cherchez a pătruns în careu pe stânga, a tras puternic din unghi, dar Miron a fost atent și a respins. O perioadă confuză de joc a fost întreruptă de o nouă ocazie mare ratată de Hlistei. În minutul 35, Strătilă a centrat cu stângul de la marginea careului, iar decarul UTA-ei a reluat cu latul, de la colțul lung, multe peste poartă. Ultimele 5 minute ale reprizei au fost explozive. Mai întâi, gazdele au deschis tabela, prin Popa, care a marcat din plonjon, cu capul, după centrarea de pe stânga a lui Cherchez. UTA nu a acuzat șocul, a revenit în atac, dar Man și-a plasat lovitura de cap în bară după centrarea perfecta a lui Burlă. 1-0, rezultat la pauză.
Nagy a mutat la pauză cu Copil în locul lui Tănase, dar gazdele au avut un start de repriză perfect. Honciu a executat un corner de pe dreapta, mingea a ajuns pe colțul lung la Cherchez, care a fentat trei utiști și a trimis puternic, cu stângul, în cros pe lângă Miron: 2-0 (min. 47). Copil a avut o încercare de semi-foarfecă la centrarea lui Strătilă, dar mingea s-a dus încet în brațele lui Meilă. De partea cealaltă, Nenință a finalizat în două rânduri periculos, însă Miron a avut reacție, același portar al arădenilor reținând din picioarele lui Cherchez la o acțiune solitară a acestuia. Văzându-se cu sacii în căruță, gazdele nu au mai forțat deloc, iar UTA nu a avut puterea să amenințe buturile adverse. În minutul 88, însă, pe un atac în inferioritate numerică a venit și reușita de 3-0 a Chindiei. Miron a intervenit în fața lui Neguț, dar Hociu a venit din spate și a înscris din 10 metri: bară-gol. Până la final, capul lui Curtuiuș a fost scos de lângă bara de la colțul scurt, iar pe o contră Nisipeanu a fost blocat la 16 metri de Miron. Rezultat final: 3-0.
Formații oficiale:
Chindia: Meilă –  Martac, Vătavu, B. Dinu, Pătru – Stoica, Honciu, Mihai, Neniță (67 Nisipeanu) – Popa (81 C. Dinu), Cherchez (74 Neguț). Antrenor: Nicu Croitoru.
UTA: Miron – Polgar, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Tănase (46 Copil), Hlistei (69 Rus) – Man (67 Jorza), Curtuiuș. Antrenor: Roland Nagy.
Arbitri: Laurențiu Ionașcu (Buzău) – Andrei Roman (Tg. Neamț), Florin Cosma (Pt. Neamț). Rezervă: Cosmin Apetrei (Roznov).
Cartonașe galbene: Honciu – min. 8, Stoica – min. 63, Meilă – min. 90
Observatori FRF: Lucian Măiereanu (Brașov), Constantin Constantinescu (Slatina)