10368325_906068772742304_4191420344158345324_oMeciul de la São Paulo dintre Uruguay şi Anglia începe foarte bine pentru englezi având prima ocazie prin Rooney. Acesta execută o lovitură liberă de la circa 20 de metri, şutează la colţul scurt, iar şutul trece milimetric pe lângă vinclu. Uruguayenii trec pe lângă gol 5 minute mai târziu, Cristian Rodriguez trage în forţă de la limita careului, la colţul lung, dar şutul său trece puţin peste poarta lui Hart. În minutul 31 Anglia iroseşte cea mai mare ocazie a meciului, Rooney din doar 2 metri trimite cu capul în transversală. Peste 7 minute uruguayenii reuşesc să deschidă scorul prin Suarez, acesta înscrie printr-o lovitură de cap la limita careului, în urma unei centrări a lui Cavani. Anglia iese la joc, iar peste 3 minute Stturidge şutează la colţul scurt din 8 metri, dar Muslera e la post şi respinge în corner. Rezultat la pauză Uruguay – Anglia 1-0. Repriza secundă începe cu uruguayenii atacând poarta lui Hart. În minutul 49 aceştia trece au şansa de a-şi mări avantajul. Corner executat de pe stânga, trece de apărarea engleză, iar Hart a scos în ultimul moment de pe linia porţii. În minutul 52 Cavani faţă în faţă cu Hart, dar şutul său din unghi la colţul lung trece pe lângă. La faza imediat următoare, Rooney şutează din interiorul careului, dar acesta cu toată poarta în faţă îl i-a la ţintă pe Muslera. După nenumăratele ocazii pe care le-a avut Rooney, în minutul 76 acesta reuşeşte egalarea din pasa foarte bună în careu a lui Glen Johnson. În minutul 84 Uruguay dă lovitura prin Luis Suarez, acesta pătrunde în careu şi şutează în forţă de la 7 metri fără speranţă pentru Hart. Rezultat final Uruguay – Anglia 2-1, iar englezii stau la mâna italienilor pentru a reuşi să meargă mai departe.

ECHIPELE DE START

Uruguay: Muslera – Caceres, Gimenez, Godin, Pereira – Gonzalez, Rios, Lodeiro, Rodriguez – Cavani, Suarez

Selecționer: Oscar Tabarez

Anglia: Hart – Glen Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Henderson, Gerrard – Sterling, Rooney, Welbeck – Sturridge
Selecționer: Roy Hodgson