rus1Luni seară, „Bătrâna Doamnă” a disputat primul meci amical din cantonamentul din Austria, adversară fiindu-i echipa SC Landskron. După primele 45 de minute, „roș-albii” aveau avantaj de 2-1. Marius Curtuiuș și Ciprian Rus, atacanții care au marcat golurile arădenilor în amicalele de până acum, au recidivat, deși arădenii au mai ratat ocazii importante și prin alți fotbaliști. Roli Nagy a optat pentru formula Miron – Polgar, Gligor, Botiș, Burlă – Strătilă, Tănase, Chindriș, Hlistei – Rus, Curtuiuș.
Actul al doilea al întâlnirii dintre arădeni și Landskron n-a mai adus modificări de scor. S-a jucat în general echilibrat, iar ultimul fluier a regăsit-o pe UTA învingătoare. „Un antrenament bun, echipa s-a mișcat bine”, a rezumat Codru Grădinariu. În partea secundă, au intrat pe gazon și ceilalți componenți ai lotului deplasați în Austria.
Ieri, programul a continuat cu două antrenamente, în timp ce al doilea joc al stagiului austriac a fost mutat pe joi seară. Adversar: SC Villach.
Probleme pentru Gligor
Apărătorul Bătrânei Doamne n-a terminat prima repriză a me­ciului cu Landskron. Alin Gligor         s-a resimțit după o fază și, cu dureri la coapsa stângă, a fost nevoit să iasă de pe teren. Tabăra arădeană s-a temut inițial că ar putea fi vorba de o ruptură musculară, dar starea arădeanului a mers spre bine și diagnosticul e întindere. Blondul fotbalist al Bătrânei Doamne are nevoie de o perioadă de antrenamente separate, după care va reveni la regim normal alături de colegii săi.
Alin Gligor se întorsese la Arad după doi ani petrecuți la FC Olt și, în amicalele de până acum, a părut favorit să formeze cuplu cu Sorin Botiș în centrul defensivei roș-albe.