UTA s-a deplasat astăzi la Beliu pentru un amical cu echipa locală, partidă cu care s-a și inaugurat noul stadion din comună, o investiție de 1,5 milioane de lei a Consiliului Local Beliu.

Arena de 550 de locuri s-a „deschis” oficial cu tăierea panglicii de către primarul Emanuel Horhat-Coraș și antrenorul UTA-ei, Ionuț Popa. S-au jucat două reprize de 35 de minute, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 5-0 pentru arădeni, după golurile marcate de Costin, Mateucă, Janos (2) și David Popa.

Pentru UTA au evoluat:

Prima repriză: Orlic – Costin, Benga, Iuga, Copaci – Petra, Oprea, Enescu (Coulibaly), Vădrariu – Rus, Pop

Repriza a doua: Bodea – Dan, Manea, Rakoti, Suslak – Janos, A. Iuga, Mateucă, Cubleșan – Yobouet, D. Popa

Beliu a început în formula: Galea – Mititelu, Coraș, Stan, Țârban – Boldizsar, Cristea, Semenic, Mașniță – Popa, Ruja iar pe parcurs au mai intrat Bun, Ilca, Lăcătuș, Iacob, Dumbravă, Veciunca, Pindeac și Ricu.

Pentru UTA urmează o partidă destul de complicată pe teren propriu în Liga a II-a, sâmbătă la 11:00 (în direct pe TV Arad) contra celor de la Energeticianul, în timp ce CS Beliu are duminică la 15:00 meci în deplasare la Flacăra Țipar în Seria B a Ligii a V-a.