UTA a câştigat clar şi scontat sâmbătă, scor 3-0, primul meci oficial al anului în Liga a II-a. Favoriţi cerţi în faţa penultimei clasate, modesta Dacia Brăila, roş-albii nu au avut nicio emoţie, confirmând calculele hârtiei.
Pe un frig pătrunzător şi în faţa a doar câtorva sute de spectatori prezenţi pe Motorul, UTA a deschis repede scorul, prin Cipri Rus. Atacantul arădenilor a înscris în minutul 3, cu un şut din mijlocul careului.
Melinte a ratat ocazia reprizei în minutul 16, cu un şut din 7 metri în portarul oaspeţilor, pentru ca în minutul 27 să se facă 2-0. Acelaşi Rus a îndeplinit o formalitate, după ce mingea a mai trecut pe la Ciucur şi Miculescu.
Golgheterul arădenilor putea să îşi treacă în cont hatrick-ul, dar mingea şutată de el a căzut pe bară, fază consemnată în minutul 31. Partea a doua s-a jucat după acelaşi scenariu, cu UTA dominându-şi copios adversara. Kanda a ratat şi el incredibil în minutul 51, Rus fiind apoi blocat in extremis. UTA nu a mai forţat prea mult în ultima jumătate de oră, dar chiar şi aşa i s-a refuzat un penalty în minutul 77, când Stahl a fost împins în careu. Acelaşi Stahl l-a făcut mare pe portarul Brăilei, şutând în acesta din poziţie bună.
Până la urmă s-a terminat cu scor de neprezentare, după ce Melinte a înscris şi el cu cinci minute înaintea finalului. În primă fază, excelentul Moldoveanu i-a parat şutul, dar apoi mingea i-a revenit mijlocaşului arădean, care a punctat cu capul, mingea ducându-se sub bară.
Evoluţie concludentă pentru UTA, dar în faţa unei adversare slabe, candidată sigură la retrogradare. Ionuţ Popa a început partida în formula: Bodea – Costin, El Hasni, Șeroni, Copaci – Ciucur (68 Stahl), Neagu, Melinte, Kanda (78 Ivan) – Miculescu (87 C.Matei) – C.Rus.
În clasamentul Ligii a II-a, roş-albii urcă un loc, până pe 8, iar etapa viitoare vine duelul fostelor campioane, cu Ripensia.