Vicecampioni cu golul lui Istrate: Șoimii Lipova – Ghiroda și Giarmata Vii 1-0

0
106

Un singur loc au pierdut cei de la Șoimii Lipova între turul și returul campionatului, dar odată cu el și promovarea în Liga 2-a. Oricum, clasarea pe poziția secundă acontată după succesul din ultima rundă, 1-0 cu Ghiroda și Giarmata Vii, rămâne un rezultat de excepție pentru formația de pe Mureș, la al doilea sezon de la promovarea, după trei decenii, în eșalonul trei al fotbalului românesc.

Cum s-a marcat golul:

1-0 (min. 13): Rusu trimite o pasă peste fundași, Istrate îl driblează pe Barbu și înscrie din unghi

Formații:

Lipova: Jianu – Nagy, Calvin, Bercu, Burlă (77 A. Popa) – Filimon, Lazea, M. Popa, D. Rusu (86 Obrad) – Istrate (74 Sulea) – Trabalka (63 Marton). Antrenor: Flavius Sabău.

Ghiroda: Barbu – Semeniuc (81 Eperieș), Hotca, Bocșan (24 Saizu), Liuba – Țugui, Jichici (81 Cluci) – Mancaș, Baranyi, Ghinescu (70 Șofran) – Budur. Antrenor: Paul Codrea. 

Arbitri: Răzvan Necrici (Maramureș) – Zsolt Kopriva (Satu Mare), Rareș Lakatos (Oradea)

Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa), Marius Ștefan (Orăștie)

***

Liga a III-a (seria a 4-a), ultima etapă: Deva – ultima retrogradată

CSM Lugoj – Millenium Giarmata    4-3
Onţel (32, 50, 58), Salim Muhammed (55) / M. Călin (10), Beloescu (40), Rosenblum (90+1)

ACS Dumbrăviţa – FC Avrig     5-0
A. Voinea (21, 70), Nanu (50, 80), R. Rus (65)

CNS Cetate Deva – CS Hunedoara 1-3

Cocan (72) / R. Cristian (36), Tecsi (44), D. Creciunesc (90)

Crişul Chişineu Criş – Unirea Alba Iulia 1-1

Gloria Lunca Teuz Cermei – Metalurgistul Cugir    1-1

Industria Galda – CSM Şcolar Reşiţa    1-0

Lupșan (80)

Şoimii Lipova – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii    1-0

CS Ocna Mureş – Naţional Sebiş    1-1

Clasament final

  1. Reşiţa 30 19      5        6        60-27 62
  2. Lipova 30 18      6        6        70-42 60
  3. Dumbrăviţa 30 18      4        8        60-43 58
  4. Cermei 30 17      2        11      56-48 53
  5. Cugir 30 15      8        7        59-46 53
  6. Sebiş 30 13      11      6        57-44 50
  7. Chişineu Criş 30 13      10      7        55-31 49
  8. Avrig 30 13      4        13      38-43 43
  9. Hunedoara 30 12      6        12      53-51 42
  10. Galda 30 13      2        15      50-43 41
  11. Ghiroda 30 12 3        15      57-52 39
  12. Alba Iulia 30 9        11      10      37-42 38
  13. Deva 30 10      5        15      36-49 35
  14. Giarmata 30 8        5        17      45-64 29
  15. Lugoj 30 2        6        22      29-77 12
  16. Ocna Mureş 30 2        4        24      28-88 10

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.