După un an și jumătate în „exil”, la Șiria, UTA s-a întors în Arad, mai exact pe „Motorul” pentru partida contra celor de la SSC Farul Constanța. Aceasta a contat pentru a doua etapă a sezonului 2018-2019 de ligă secundă și s-a încheiat fericit pentru cei aproximativ 1800 de spectatori.

Răniți în orgoliu după eșecul cu Daco-Getica, utiștii au atacat încă din start și au deschis scorul rapid. În minutul 7, Enescu a pasat lung, Rus a preluat de lângă Frîncu și l-a executat pe Vincent din unghi. Cubleșan și Copaci au mai ratat două ocazii imense, dar ultimul avea să se revanșeze până la pauză. În minutul 39. Vădrariu a centrat din corner, iar fundașul stânga a împins balonul în plasă din numai 4 metri.

Farul a început să creadă în șansa sa după ce a redus din diferență la 4 minute de la reluare. Atunci, Tudorică a profitat de o neînțelegere între Vădrariu și Enescu și a trimis un șut lângă bară din afara careului. Elevii lui Ionuț Popa au preluat din nou frâiele și au refăcut avantajul de două goluri după alte șapte minute. Copaci avea să reușească dubla tot din gura porții, după așezarea perfectă a lui Rus. O ezitare a lui Benga la un corner a adus la golul de 3-2, înscris cu capul de francezul Doumbia, în minutul 74. La 3-2 încă se putea întâmpla orice, însă Petra a avut grijă să calmeze finalul. Vădrariu a centrat din nou perfect din lovitură de colț, iar mijlocașul rămas la Arad a trimis imparabil cu capul, sub transversală. UTA mai putea înscrie fără probleme de patru sau cinci ori, numai Pop ratând două ocazii rarisime pe final de meci.

Pentru „alb-roșii” urmează o partidă la Brăila, iar constănțenii au meci pe teren propriu contra Academicii Clinceni, ambele confruntări fiind programate sâmbătă, la ora 11.

UTA: Orlic – Costin, Manea, Benga, Copaci (69 Stahl) – Coulibaly, Enescu – Cubleșan, Matei (69 Matei), Vădrariu – C. Rus (80 Pop).

Farul: Vincent – Iani, Roumadi, Frîncu, Twumasi (71 Niță) – Tudorică, Doumbia, Bg. Petrescu – Cocîrlă (40 Jallow), Al. Grigoraş (84 Șicu), Licu.

Arbitri:  Paul Unimătan (Zalău) – Ionuț Bobe (Videle-Teleorman), Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare)

Observatori FRF: Iulian Spătaru (Timișoara), Radu Bîtea (Oradea)