Crișul Chișineu-Criș i-a învins clar pe cei de la Național Sebiș la primul derby județean de la promovarea în Liga a III-a. Deși oaspeții au dominat teritorial, elevii lui Abrudean au fost mai pragmatici și au înscris de patru ori în poarta lui Horvat.
Deschiderea de scor a venit după doar trei minute: Modan a pătruns în viteză pe dreapta și a trimis în careu pentru Budur, care a îndeplinit o simplă formalitate cu latul. 2-0 s-a făcut în minutul 16, când Pavel a înscris la a doua încercare după un penalty obținut de Lezeu.
Sebișul nu a reușit să profite de ocaziile create, iar gazdele au mai înscris o dată în prima repriză. Budur a realizat dubla cu un șut din 13 metri după o pasă peste apărare a lui Piț, iar la pauză tabela arăta 3-0.
Schimbările lui Călin Cojocaru au dat roade la începutul mitanului secund, Mărgărit în special fiind implicat în mai multe faze periculoase, rămase fără rezultat însă. Tot gazdele au reușit să înscrie, prin Nicu Modan, care a închis tabela cu o execuție din unghi, după o pasă primită chiar de la portarul Mucha.
Victoria îi duce pe chișeuani pe locul 2 în clasament, iar în etapa următoare se deplasează la „lanterna roșie” Ocna Mureș. Sebișul are meci pe teren propriu contra celor de la CSM Lugoj.
Crișul: Mucha – Al. Pavel, Al. Gligor, Siminic – Clej (L. Bodri 87), Gâlcă, Ianc, Lezeu – Piț (Maghici 81), Modan (Al. Mihai 83), Budur (Ciornei 78).
Sebiș: Horvat – Pîslaru (Nene Bi 33), Ciochină (Onțel 74), Dumitrache – Goșa, Pintea, Ruță (Mărgărit 62), Ankomah, Cl. Vereș (Pop 51) – Enciu, Szekely.
Arbitri: Răzvan Lădar (Zalău) – Tamas Kopriva, Zsolt Kopriva (ambii Satu Mare)
Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa), Vasile Rad (Arad)