Reprezentantele României în turul doi preliminar al Europa League au avut o seară destul de bună. FCSB și-a asigurat practic cali­ficarea după victoria cu 2-0 din deplasarea din Slovenia, împotriva celor de la Rudar Velenje, iar Viitorul a obținut o remiză, 2-2, pe teren propriu contra unui adversar superior valoric, olandezii de la Vitesse Arnhem.
Arădeanul Dennis Man a înscris primul său gol (min. 5) în cupele europene, la doar 19 ani, cu o lovitură de cap după o centrare a lui Junior Morais. 1-0 a fost scorul pauzei și, chiar dacă echipa lui Dică nu a convins, și-a mărit avantajul în minutul 74 prin experimentatul Filipe Tei­xeira. A fost golul ce a stabilit și scorul final, 2-0 pentru vicecampioana României, ceea ce face din returul de la București o simplă formalitate.
Partida de la Ovidiu a fost mult mai spectaculoasă, iar eroul gazdelor a fost tot un junior, Denis Drăguș. Vârful născut la București a înscris de două ori, ambele prin lovituri de cap, iar echipa lui Hagi părea să dețină controlul în confruntarea cu Vitesse. Însă, olandezii și-au arătat experiența și au reușit să întoarcă soarta înfruntării prin golurile semnate Matavz și Linssen. La echipa constănțeană a debutat și fostul jucător al lui ACS Poli, Andrei Artean, însă acesta a fost eroul negativ al partidei. „Închizătorul” a fost eliminat în minutul 79, așa că remiza e – până la urmă – echitabilă. Scor final 2-2 și returul se anunță unul foarte interesant.
Manșa secundă a celor două „dueluri” va avea loc joia viitoare. Vitesse – Viitorul începe la ora 21, iar FCSB – Rudar, la 21,30. În caz că va avansa, echipa lui Dică va înfrunta câștigătoarea din duelul Slavia Sofia și Hajduk Split, iar elevii lui Hagi vor întâlni învinsa dintre FC Basel și PAOK (meciul tur s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru greci).