voleiUVVG ProVolei continuă seria partidelor bune în Divizia A2. Voleibaliştii arădeni au disputat sâmbătă meciul contra celor de la CSM Cîmpia Turzii, echipă care până acum nu adunase nici măcar un singur set. În conditiile în care din lotul arădean lipseau Alin Sabău şi Sergiu Gligor, antrenorul Radu Săbău a dat credit din primul minut celui mai tânăr component al lotului, Filip Tocoian. Iar acesta, la doar 14 ani si jumătate, s-a achitat cu brio de sarcinile unui meci de ligă secundă. Şi nu a fost singurul tânăr introdus în teren: în setul 2 a debutat şi Daniel Lunca Raichici, 19 ani, iar în setul 3 a fost introdus şi Andrei Preda.
Medie de vârstă sub 20 de ani
Cu alţi trei jucători de 18 ani, Adrian Matica, Răzvan Motoc si Radu Lopătaru, UVVG ProVolei a aliniat o echipă cu media de vârstă sub 20 de ani, adică printre cele mai tinere echipe din serie. Echipa arădeană s-a bazat pe următorul lot: Filip Tocoian, Marius Mascovits, Andrei Preda, Dan Jitaru, Daniel Raichici, Radu Lopătaru, Răzvan Motoc, Adrian Matica, Dan Ispas si Ervin Gyujto. După un sec 3-0 (20, 15, 15), Radu Săbău s-a declarat mulţumit de rezultat, dar mai ales de prestaţia tinerilor jucători. După această etapă, UVVG ProVolei a urcat pe locul doi în serie, dar greul de abia acum urmează: arădenii înfruntă, sâmbătă, liderul seriei, Universitatea Timisoara, chiar în fieful acestuia.