La sfârșitul săptămânii trecute au avut loc ultimele meciuri din acest an calendaristic în competițiile fotbalistice pentru juniori, desfășurate sub egida Liga Elitelor. Per ansamblu, rezultatele echipelor arădene au fost bune dar nu trebuie să uităm că o parte a acestor rezultate au fost înregistrate în play-out, deci în zona valorică inferioară seriilor din care au făcut parte inițial. Au fost, de asemenea, și câteva insuccese destul de dureroase pentru echipele care le-au suferit. Iată câteva amănunte de la aceste partide:

U19: UTA – Ripensia Timișoara  3-2 (2-1)

Juniorii mari ai Academiei UTA iernează pe primul loc al play-out-ului Seriei Vest, după o victorie spectaculoasă împotriva Ripensiei. Mercioiu a înscris o dublă și apoi a obținut și un penalty, ratat din păcate de Ekmekci. Al treilea gol al arădenilor a fost marcat de Codrea. Timișorenii s-au apropiat de două ori la 2-1 și 3-2 însă n-au reușit mai mult.

UTA:  Blaga, Bortiș, Bota, Roșu, Codrea, Botoroagă, Sarkozi, Bulza, Mihai, Borcea, Mercioiu. A mai jucat: Ekmekci. Antrenori: Mihai Petcuț, Dinu Donca, Adi Ungur.

U17: UTA – Ripensia Timișoara 0-3 (0-0)

Băieții lui Bogdan Oneț sunt singurii care joacă în play-off dar ce folos în condițiile în care au ajuns la patru înfrângeri din tot atâtea partide disputate?! Duminică, pe Motorul, după o repriză albă, oaspeții s-au dezlănțuit în partea a doua, lăsându-le arădenilor regretul că dacă ar fi profitat de oportunitățile create în prima repriză, deznodământul partidei ar fi fost unul diferit.

UTA: Popescu, Anișorac, Iurasciuc, Pașcalău, Covaci, Vermeșan, Bokșe, Călin, Caia, Ronai, Manoilă.Au mai jucat: Morar, Mitu, Aslău, Novac, Pop. Antrenor: Bogdan Oneț

U16: UTA – ACB Ineu  5-0 (1-0)

După o primă repriză echilibrată, cu UTA conducând la limită, amfitrionii s-au descătușat în partea a doua. Au marcat: Nica (2), Bădău, Curtuiuș și Murgu. Trupa lui Sorin Botiș este liderul seriei a 4-a din play-out, în timp ce ineuanii se situează pe poziția a treia:

UTA: Egeto, Joldea, Murgu, Purdescu, Olăroiu, Bădău, Bercea, Pârvănescu, Maghiar, Nica, Blaga. Au mai jucat: Haras, Curtuiuș, Buză, Bușu, Roman. Antrenor: Sorin Botiș

Ineu: Coman, Toader, Ofrim, Burlea, Miculaiciuc, Mogoș, Narsesovici, Szoke, Sas, Varga, Ene. Au mai jucat: Tolan, Feier, Iacob, Flonta, Illeș. Antrenori: Marcel Ponta, Flavius Pavel

U15 : CS Hunedoara – UTA 2008  0-5 (0-2)

În urma acestui rezultat, echipa lui Sandu Gaica a urcat pe locul 2 al Seriei a 10-a a sezonului regular. Au marcat: Țăroi, Cîrlan, Ene, Dronca, Corchiș

UTA:  Pop, Vereș, Ancateu, Ene, Dolga, Hodoșan, Corchiș, Cîrlan, Țăroi, Dronca, Păduraru. Au mai jucat: Leș, Glăvan, Donca, Ronai, Buză. Antrenor: Sandu Gaica.

U15: UTA 2007 – Atletico Arad  0-7 (0-5)

Deși s-au întâlnit primele două clasate în seria a 12-a a sezonului regular, diferența, la fel ca în tur, a fost copleșitoare, în favoarea galben-negrilor. Au marcat: Felea, L. Câmpan (2), M. Rusu, R. Rusu, R. Stanciu, Dragoș

UTA: A. Cîmpan, Sucigan, Hărdăuț, Bejenar, Stamorean, Lucaci, Gogea, Bonchiș, Iosin, Centye, Muntean. Au mai jucat: Laza, Cosma, Gal, Burtea. Antrenori: Costel Bogoșel, Sandu Țamboi

Atletico: R. Rusu, Marinescu, V. Pop, M. Salka, Ștef, Indreica, M. Rusu, Stanciu, Dragoș, Felea, L. Câmpan. Au mai jucat: Calotă, D. Șiclovan, Groza, Măgulean Luca, Tăutan. Antrenori: Adrian Petruț, Viorel Erdei

U15: ACB Ineu – Luceafărul Oradea  2-0 (0-0)

Într-un duel al codașelor seriei a 12-a, ACB Ineu a reușit să predea lanterna roșie a clasamentului echipei din Oradea, după o victorie conturată în repriza secundă prin golurile lui Gal și Miculaiciuc

Ineu: Bătrâna, Pop, Farago, Mercea, Trânc, Mureșan, Guti, Haniș, Miculaiciuc, Ioniac, Gal. Au mai jucat: Trif, Ilisia, Bueanu, Meseșan, Helciug. Antrenor: Teo Mihuț

(foto: uta-arad.ro)